Maszynka - nie tylko do mięsa
Radek - Ekspert AGD
29 czerwca 2020

Wprawdzie w dzisiejszych czasach zmielone mięso można kupić gotowe lub poprosić by zostało zmielone bezpośrednio przy nas w sklepie, warto jednak zastanowić się czy zakup domowej maszynki do mielenia ma więcej zalet niż tylko pewność, co będziemy jeść. Bo taka maszynka może być wykorzystana nie tylko do mielenia mięsa.


Wiesz co mielisz 


Wbrew powszechnie utartej nazwie „maszynka do mielenia mięs”, urządzenie to ma o wiele więcej zastosowań. W zasadzie można ją uznać za urządzenie wielofunkcyjne. Poza tradycyjnym mieleniem mięsa do przyrządzania pasztetów, kotletów, gołąbków, czy spaghetti, możemy zmielić także ziemniaki na placki, pyzy lub kopytka. W maszynce samodzielnie zmielimy również prawdziwy wiejski twaróg na sernik, zamiast kupować gotowy w plastikowym wiaderku. Możemy również przemielić w niej mak na makowiec. 


Przystawki, sitka, końcówki 


Dzisiejsze elektryczne maszynki, w odróżnieniu od swojego ręcznego pierwowzoru, wyposażone są również w rozmaite przystawki na przykład do siekania warzyw. To urządzenie ponadto przyda się podczas produkcji domowej kiełbasy do napełniania flaka lub w trakcie przygotowywania kruchych ciasteczek. 


Nowoczesny desing 


Zalet jest wiele zwłaszcza w przypadku nowoczesnych maszynek do mielenia, które oferują poza standardowymi możliwościami na przykład bieg wsteczny (gdyby w mięsie znalazła się kość, można ja cofnąć) lub ekran LCD, który pokaże aktualną prędkość, długość mielenia itd. Takie gadżety przydadzą się zwłaszcza dla fanów burgerów. Nowoczesne modele elegancko prezentują się również na kuchennych blatach i można je kupić w wielu kolorach. 


Historia 


Wynalazcą maszynki do mielenia mięsa był niemiecki wynalazca Karl Drais żyjący w XIXw. Z wykształcenia i zawodu był leśnikiem, potem zaś zajął się mechaniką i konstruowaniem maszyn. Najważniejszą częścią pierwszej ręcznej maszynki była metalowa obudowa oraz ślimak z nożami. Umieszczony w obudowie ślimak napędzany był ręcznie, dzięki kręceniu korbką. W wielu domach do dziś można spotkać tego typu maszynki. Ślimak przesuwa fragmenty mięsa pod noże rozdrabniające, osadzone na osi ślimaka. To on także przeciska na zewnątrz rozdrobnione mięso przez tarczę z niewielkimi otworkami zwaną sitkiem.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl