Zmień żelazko w generator pary
Radek - Ekspert AGD
17 lutego 2019

Nie wszystko złoto co się świeci, ale dobry generator pary prasuje szybciej i dłużej dzięki większemu zbiornikowi na wodę, niż żelazko parowe. Dodatkowo stopa z rączką jest lżejsza i te trzy powody sprawiają, że warto zastanowić się na jego zakupem. 


Dla kogo generator pary? 


To urządzenie o sporych gabarytach i wyższej cenie niż zwykłe żelazko parowe. Jednak jego zalety sprawiają, że jeśli prasujesz dużo i często to właśnie masz rozwiązanie by ułatwić sobie pracę i oszczędzić czas. Generatory pary wymyślono do użytku profesjonalnego, by zwiększyć rezultaty prasowania przy minimalnym wysiłku. Ilość wyrzucanej pary odgrywa tu ważną rolę, dlatego jest to parametr na który należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu. Generatory zaprojektowane do domowego użycia najczęściej wytwarzają parę w zakresie od 4 do 6 barów. Im wyższa wartość, tym mocniejszy wyrzut pary i lepsze rezultaty prasowania. A to przekłada się na oszczędność czasu. 


Lekkie prasowanie 


Dzięki odłączeniu zbiornika na wodę, od części którą bezpośrednio prasujemy, żelazko stało się o wiele lżejsze, a powiększony zbiornik na wodę sprawia, że rzadziej trzeba go uzupełniać. Dodatkowo generatory pary mogą wyrzucać parę w kilku trybach: w trybie ciągłym, jednorazowo po wciśnięciu guzika ze zwiększona mocą lub automatycznie dobierając samodzielnie moc i częstotliwość wyrzutu. Nowsze modele nie mają już pokrętła do ustawiania temperatury.


Prasowanie w pionie 


Kolejnym atutem większości generatorów jest możliwość prasowania w pionie. To świetne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy odświeżyć ubrania wyjęte po długim czasie z szafy. Ta funkcja pozwala również na dezynfekcję tekstyliów domowych jak i ubrań. Można z niej skorzystać również w przypadku kiedy nasz garderoba przesiąknie dymem z papierosów lub zapachem jedzenia w barze. Gorąca para zneutralizuje brzydki zapach i nada świeżości tkaninom bez potrzeby prania.


Stopa żelazka w generatorze pary 


Wybierając generator pary do swojego mieszkania warto zwrócić uwagę na stopę żelazka. Stopy wykonane z aluminium dobrze przewodzą ciepło, ale łatwo się rysują. Te wykonane ze stali nierdzewnej są wprawdzie wytrzymałe i z łatwością przesuwają się po prasowanej tkaninie, dobrze rozprowadzając ciepło, jednak również łatwo się rysują. Lepszym materiałem jest powłoka ceramiczna. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na zarysowania i nie przywiera do tkanin. Stopa żelazka z takiego materiału delikatnie przesuwa się po ubraniu i także równomiernie rozprowadzając ciepło. Mercedesem wśród materiałów najlepiej nadającym się na stopę żelazka jest pallad. Ten nieprzywierający metal zapewnia trwałość stopie, dobrze przekazuje ciepło i pozwala na łatwe przesuwanie żelazka po materiale. 


Ekonomia ważna rzecz 


Mimo że na zakup dobrego generatora pary musimy przeznaczyć większą gotówkę, sama eksploatacja nie wiąże się już z dodatkowymi kosztami. O ile w zwykłych żelazkach przydawały się preparaty do czyszczenia stopy a w żelazkach parowych środki do odkamieniania, o tyle w generatorach system odkamienia się sam. 


Prosta decyzja


Podsumowując generatory pary zdecydowanie lepiej radzą sobie z mocnymi zagnieceniami przez co pozwalają szybciej pozbyć się góry prasowania. Minusem może być wielkość stacji pary, która jest cięższa i zajmuje więcej miejsca niż tradycyjne żelazko. Jeśli jednak zależy nam na wygodnym i dokładnym prasowaniu w jak najkrótszym czasie, zdecydujmy się na generator pary.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl