Zadbaj o swoje zdrowie w walce ze SMOGIEM
Radek - Ekspert AGD
04 grudnia 2018

Zima to czas kiedy temat smogu powraca w debacie publicznej ze wzmożona siłą. Zwłaszcza od kilku lat coraz większą uwagę skupia się na informowaniu w mediach o jakości powietrza w miastach. Zdaniem naukowców jeśli nie zatrzymamy procesu zatruwania naszej planety, już za 12 lat czyli w roku 2030 grozi nam katastrofa ekologiczna. Poza globalnymi działaniami, które w dużej mierze zależą od działań polityków, my sami powinniśmy jak najszybciej zadbać o swoje zdrowie, czyli o jakość powietrza w naszych domach, firmach i innych pomieszczeniach, w których przebywamy.


Najprostszym sposobem jest zakup oczyszczacza powietrza. Nie zatrzymamy w ten sposób postępującego globalnego ocieplenia, ale na pewno zadbamy o swoje zdrowie. Oczyszczacz działający w domu i w pracy sprawi, że przez większą część dnia i nocy wdychać będziemy czystsze powietrze. Decydując się na zakup i używanie, pamiętajmy że oczyszczacze powietrza są przydatnym rozwiązaniem nie tylko w okresie zwiększonego zanieczyszczania powietrza szkodliwymi cząstkami. To także urządzenia, które pomagają osobom borykającym się z alergią, a także astmą. Aktualnie dostępnych jest na rynku dużo, różnego rodzaju modeli. Dokonując wyboru urządzenia do domu warto zwracać uwagę na parametry sprzętu jak i design.


Zasada działania oczyszczacza jest dość prosta. Zanieczyszczone powietrze wpada do urządzenia na skutek wymuszenia jego obiegu na dwa sposoby. Albo na zasadzie konwekcji, bądź mechanicznie za pomocą wentylatorów. Następnie powietrze jest oczyszczane w trakcie przemieszczania się przez system filtrów oraz nawilżane lub jonizowane w modelach z takimi funkcjami. Dzięki tej mocno uproszczonej zasadzie działania, wiemy już że najważniejsze elementy oczyszczaczy to wentylator i filtry. I to właśnie na parametry z tym związane powinniśmy zwracać największą uwagę podczas wyboru konkretnego modelu. 


Dlatego też przed zakupem zwróćmy uwagę na: 

  • Czy urządzenia posiada wentylator (ta wersja jest lepsza od konwekcji)? 
  • Jaki filtr został zastosowany (czy jest to, tzw. filtr HEPA)? 
  • Czy możemy sterować mocą urządzenia (ręcznie lub automatycznie na podstawie wskazań sensorów analizujących skład powietrza)? 
  • Jaki jest poziom hałasu oczyszczacza w trakcie pracy oraz w tzw. „trybie czuwania”? 
  • Czy urządzenie jest proste w obsłudze (wymiana filtrów, sterowanie)? 
  • Jak wyglądają koszty eksploatacji (cena filtrów i częstość ich wymiany)? 
  • Czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje? 
  • Czy i gdzie realizowany jest w Polsce serwis gwarancyjny i pogwarancyjny? 


Pamiętajmy również o opiniach innych użytkowników, które najłatwiej jest znaleźć w internecie. Na końcu zwróćmy uwagę na wygląd samego urządzenia. Częstym tematem poruszanym w artykułach o oczyszczaczach jest wydajność urządzenia. Oczywiście jest ona ważna pod kątem tego czy dany model nadaje się na wielkości oczyszczanego pomieszczenia. Natomiast mniej ważna jest szybkość z jaką powietrze będzie oczyszczone. Pamiętajmy, że urządzenia które wprawdzie zrobią to szybciej od innych z pewnością zużyją więcej energii elektrycznej. Oczyszczacz powinien działać cały czas, wiec automatycznie będzie włączał się w momencie kiedy będzie taka potrzeba i nie będzie musiał jak najszybciej oczyścić całkiem zanieczyszczone powietrze, tak jakby to miał wykonać po pierwszym uruchomieniu.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl