Wymiana fartucha w pralce… Ani to przesadnie trudne, ani przesadnie drogie

Fartuch jest taką częścią pralki, która potrafi zużyć się szybciej od innych podzespołów. Absolutnie nie jest to powód, by wyrzucać całą pralkę i kupować nową. Niekoniecznie też musi to być powód, by wzywać fachowca, bo fachowiec – wiadomo – swoje skasować musi. Zazwyczaj dobrą stówkę. Tyle można więc zaoszczędzić, jeśli wymienimy fartuch samodzielnie. A nawet więcej…

Fartuchy (kołnierze) do pralek są różne

Od tego należy zacząć. Jedne pralki mają okrągłe drzwiczki z przodu, więc fartuchy muszą być okrągłe. Inne mają prostokątne klapki górne, a więc analogicznie – fartuchy prostokątne. To oczywiście nie zamyka tematu, bo rzadko kiedy fartuch od jednego modelu pasuje do innego. A już tym bardziej od jednej marki do drugiej. Dlatego trzeba kupować oryginał, ale… Są jeszcze pełnowartościowe i tanie zamienniki!


Fartuchy NEO PROFI – jakość za rozsądną cenę!

Markę NEO PROFI lansujemy już od jakiegoś czasu, bo naprawdę warto. Ta marka skupia w sobie zarówno części, jak i akcesoria do urządzeń AGD, idealnie pasujące do konkretnych modeli, nie ustępujące jakością swym oryginalnym odpowiednikom, natomiast ustępujące (czasem nawet znacznie) ceną. Zobaczmy, jak to wygląda na kilku przykładach fartuchów:

Fartuch do pralki IDENSIT

Zamiennik NEO PROFI

Fartuch do pralki BEKO

Zamiennik NEO PROFI

Fartuch do pralki BOSCH

Zamiennik NEO PROFI

Jak więc widać, zaoszczędzić można całkiem sporo. I na samodzielnej wymianie fartucha, i na różnicy pomiędzy ceną oryginału a zamiennika NEO PROFI. Przejdźmy zatem do tego pierwszego problemu, czyli:

Jak samodzielnie wymienić fartuch?

Generalnie bez instrukcji się nie obejdzie, szczególnie dla osób, które tego nigdy nie robiły. A ponieważ fartuchy są różne, więc sposoby ich wymiany też są różne. Ale nie jakoś przesadnie skomplikowane. Szczegóły, dotyczące danego modelu, można zazwyczaj znaleźć bez problemu w internecie, czy to na YouTube, czy na forach, typu Elektroda. W ogólnym zarysie: trzeba odkręcić kilka śrubek, zdemontować jeden lub dwa panele obudowy (by uzyskać swobodny dostęp do fartucha), zdjąć opaski mocujące fartuch, wyjąć stary fartuch, umyć ładnie wszystko wokół, założyć nowy fartuch, założyć opaski, zamontować z powrotem obudowę. Skomplikowane? Chyba nie. Tylko powtórzmy: należy zaopatrzyć się w szczegółową instrukcję dla danego modelu, bo w grę mogą wchodzić dodatkowe elementy (np. demontaż szuflady na proszek).

Kiedy i po co w ogóle wymieniać fartuch w pralce?

Guma lubi się starzeć i pękać. Wtedy traci szczelność, a fartuch w pralce jest między innymi USZCZELKĄ. Jak nie ma szczelności, to leci woda – mówi nam Pierwsza Zasada Hydrauliki. Poza tym fartuch jest tak fajnie skonstruowany, że posiada różne zakamarki, w których zbiera się wilgoć. Tam, gdzie są zakamarki i jest wilgoć, tam – prędzej, czy później – zawita grzybek. Niby w pralce stale gości proszek lub płyn do prania, a jedno i drugie zawiera detergenty, które należą do środków biobójczych… Ale grzyby tak pokochały człowieka, przez tych ostatnich kilkaset tysięcy lat, że nic im już nie przeszkadza, nawet detergenty. A gdy w fartuchu zalęgnie się grzyb, to niestety zapach stęchlizny idzie na całe mieszkanie. Dlatego fartuch warto wymieniać co jakiś czas, a także warto robić zakupy w sklepie KlinikaAGD, który jest sklepem przyjaznym dla pralek i wszelkich innych urządzeń gospodarstwa domowego.


Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl