Szczoteczki soniczne wymiatają
Radek - Ekspert AGD
30 czerwca 2018

I w przenośni i dosłownie wymiatają bakterie i „wymiatają” na rynku, będąc aktualnie najlepszymi z dostępnych szczoteczek jakie możemy kupić. Pojawia się coraz więcej modeli a producenci prześcigają się w ilości funkcji, akcesoriów, czy wreszcie dedykują specjalne aplikacje na smartfony współpracujące ze szczoteczkami. A wszystko to sprowadza się do jednego, najważniejszego… do czystych i bialutkich ząbków. 


Szybkość 


Największym atutem szczoteczki sonicznej są niezwykle szybkie ruchy włókien (o częstotliwości dźwiękowej) w połączeniu z ruchami wymiatającymi. Włosie szczoteczek sonicznych może wymiatać nagromadzony osad z prędkością nawet do 48 000 ruchów na minutę. Szybkość i ruch wymiatający pozwalają na dokładniejsze czyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych, w porównaniu ze szczoteczkami klasycznymi. Zdaniem specjalistów szczoteczki soniczne są wyjątkowo skuteczne w czyszczeniu kieszeni poddziąsłowych. Polecają je osobom, które noszą aparaty ortodontyczne. Ponadto szczoteczki soniczne to idealne rozwiązanie dla osób noszących implanty, mosty czy aparaty ortodontyczne.


Porównanie ze szczoteczkami oscylacyjnymi 


Ok 5600 – 8800 ruchów oscylacyjnych wykonuje zwykła szczoteczka elektryczna, której końcówka może poruszać się na boki lub pulsacyjnie. Za to końcówka szczoteczki sonicznej wykonuje 31 000 -48 000 ruchów wymiatających i do 96 000 drgań na minutę. Najprostsze szczoteczki obrotowe poruszają się jedynie ruchem rotacyjnym (ruch z boku na bok), zaś bardziej zaawansowane modele dodatkowo wykonują ruch do przodu i do tyłu. Te suche fakty przemawiają zdecydowanie na rzecz szczoteczek sonicznych. 


Zalety 


Przede wszystkim nasza wygoda, czyli ruch ręką który wykonujemy używając szczoteczek sonicznych jest dla nas mniej męczący. Wystarczy powoli przesuwać szczoteczkę, bez konieczności energicznych ruchów. Atutem jest także wydajność akumulatora litowo-jonowego, który wytrzymuje nawet do 6 tygodnie bez ponownego ładowania (w zależności od modelu). Badania wykazują, że szczoteczki soniczne skuteczniej walczy z osadami po kawie i herbacie z racji ilości wykonanych ruchów na minutę. Dzięki zjawisku zwanym kawitacja nowe szczoteczki skuteczniej czyszczą w trudno dostępnych miejscach. Posiadają też wbudowany timer, który sygnalizuje upływ czasu po którym należy przejść do czyszczenia kolejnej części jamy ustnej. 


Akcesoria 


O ile indukcyjne ładowarki, podróżne pokrowce, czy inne dodatki uważam za ciekawy dodatek, o tyle różne rodzaje końcówek maja już, moim zdaniem,  istotny wpływ na decyzję jaką szczoteczkę soniczna kupić. A wybór końcówek jest czasami (w różnych modelach) naprawdę spory. Zdecydowanym faworytem pod tym względem jest szczoteczka firmy Philips Sonicare do której możemy założyć ponad 10 różnych końcówek, bo tyle ma w swojej ofercie firma Philips. 


Program czyszczący 


Przymierzając się do zakupu sprawdźcie też jakie programy posiada interesujący was model i jak działa timer informujący o upływającym czasu w trakcie szczotkowania. 

 Osobiście od ponad 3 lat używam szczoteczki sonicznej firmy Philips Sonicare i jestem bardzo zadowolony z jej skuteczności.

Podobne
Copyright 2023 © KlinikaAGD.pl