Sezon basenowy zaczynamy od filtrów!
Radek - Ekspert AGD
25 maja 2021

Górale świętokrzyscy przepowiadają w tym roku długie i ciepłe lato, co szczególnie powinno cieszyć posiadaczy basenów ogrodowych. Kto ma basen ogrodowy (i ogród – rzecz jasna), ten nie musi szukać okazji last minute, by polecieć na Seszele, bo ma własne Seszele. Pod warunkiem oczywiście, że woda w basenie jest odpowiedniej jakości, czyli PRZEFILTROWANA.

 

Samodyscyplina – rzecz święta!

 

Gdy idziemy na pływalnię miejską, obojętnie czy krytą, czy odkrytą, to po prostu kupujemy bilet i WYMAGAMY. To takie proste, prawda? W basenie ogrodowym nie musimy kupować biletu, a co za tym idzie – wymagać możemy wyłącznie od siebie. I tu w grę wchodzi samodyscyplina. Nie ma szefa, który każe, nie ma klienta, który złoży reklamację, jest tylko nasz basen i my. I podstawowym batem, by dbać o higienę wody w basenie, powinna być świadomość, że jeśli tej higieny zaniedbamy, to zamiast rozkosznej rekreacji, możemy mieć zagrożenie dla naszego zdrowia oraz cysternę mętnej wody do wylania.

 

…I jeszcze troszkę postraszymy!

 

Na nasze lenistwo czyhają legiony wroga: bakterie, wirusy, grzyby, glony, algi, drożdżaki, lamblie… Tu rzęsistek, tam escherichia coli… O legionelli nie zapominając! Warto też zaznaczyć, że basen ogrodowy to nie olimpijski (niby to takie oczywiste), a tym samym wszelkie procesy w wodzie zachodzić będą szybciej. Zaniedbana woda błyskawicznie zmętnieje i nabierze brzydkiego koloru. A miały być Seszele!

 

I będą Seszele!

 

Będą, bo tak ma być! Bo jesteśmy zdyscyplinowani, dbamy o basen i chcemy cieszyć się kąpielą w lazurowej wodzie, w zaciszu przydomowego ogrodu. Oprócz środków chemicznych do uzdatniania wody, niezwykle ważną rzeczą są SPRAWNE FILTRY. Do najpopularniejszych pomp należą pompy firm Intex oraz Bestway uzbrojone w filtry kartuszowe. Tu warto zaznaczyć, że filtry te są kompatybilne z pompami wielu innych producentów, a więc nawet tańszą pompę można uzbroić w dobrej jakości filtr.

 

Tylko musi być odpowiedni filtr!

 

Odpowiedni, czyli dopasowany nie tylko do modelu pompy, ale także do średnicy basenu (zresztą wydajność pompy także dopasowuje się do średnicy basenu). W naszych ogródkach przeważają baseny małe (do 366 cm śr.) i średnie (do 550 cm śr.). Jeżeli więc w naszym małym lub średnim basenie pracuje pompa Intex, to powinna być uzbrojona w filtr typu A. Filtry typu B dla pomp Intex przeznaczone są już do basenów o sporych rozmiarach (pow. 700 cm śr.).

Jeżeli natomiast posiadamy basen mały (do 366 cm śr.) i pompę Bestway, to powinien tam pracować filtr typ I. Powyżej tego rozmiaru pompę powinien obsługiwać już filtr typ II, co oczywiście wiąże się z konkretnym modelem pompy.

 

Godną uwagi opcją jest filtr całosezonowy PIN3PAIR, który z powodzeniem może pracować nawet do 6 miesięcy.

 

Tak więc, drodzy miłośnicy mokrej rekreacji, kto wodę filtruje, ten się w wodzie dobrze czuje!

Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl