Przegląd okapów kuchennych, czyli w czym można wybierać
Radek - Ekspert AGD
01 września 2020

Piękna kuchnia to również funkcjonalna kuchnia, jednak trzecim ważnym elementem na etapie projektowania jest również pochłaniacz zapachów, który sprawi, że zadowolone z kuchni będą nie tylko oczy ale również i nosy domowników. Okap oczywiście musi pasować stylizacyjnie do całości ale również ważne by skutecznie pochłaniał zapachy. A ponieważ jest z czego wybierać, bo producenci oferują kilka typów okapów, przyjrzyjmy się tym sprzętom AGD po kolei.

Główny podział okapów to rozróżnienie sposobu działania i tu dzielimy je na wyciągi i pochłaniacze. Pierwsze z nich musza być podłączone do przewodów kominowych lub wentylacyjnych tak by zassane powietrze z kuchni zostało odprowadzone na zewnątrz. Pochłaniacze natomiast działają w układzie zamkniętym. Zassane powietrze oczyszcza się poprzez filtry z tłuszczu, dymu i zapachów, po czym wydmuchiwane jest z powrotem do kuchni. W tym przypadku filtry powinny być wymieniane w zalecanym terminie, gdyż w przeciwnym razie pochłaniacz nie oczyści kuchennego zapachu i urządzenie będzie działało nieskutecznie.


Kolejny podział okapów dotyczy miejsca ich montażu. Pod tym względem wyróżnić można okapy:

przyścienne, pod zabudowę, wyspowe wiszące, wyspowe blatowe. Różnią się zarówno miejscem gdzie się je montuje jak i wyglądem.


Co warto o nich wiedzieć?


- przyścienne – dostępne w wersji prostokątnej i narożnej, to okapy najczęściej pojawiające się w polskich kuchniach. Wybierając ten model najczęściej podłącza się go do komina. Są dość wydajne i tanie w utrzymaniu. Ze względu na design, na rynku możemy spotkać zarówno nowoczesne modele jak i takie stylizowane na retro.

- pod zabudowę – to jedne z najmniejszych urządzeń, zwykle działają jako pochłaniacze lub rura wylotowa jest również zabudowana tak by była niewidoczna. Okapy pod zabudowę produkowane są najczęściej w wersji teleskopowej, czyli część robocza wysuwa się w momencie użytkowania urządzenia. Później można ją dyskretnie ukryć tuż pod wiszącą nad kuchenka szafką. Minusem są jednak, wydajność i koszty filtrów, gdyż w tym przypadku powietrze musi zostać całkowicie oczyszczone, gdyż z pochłaniacza trafi ponownie do pomieszczenia.

- wyspowe wiszące – takie okapy również spotykamy w dwóch wariantach, jedne należy podłączyć do komina inne można powiesić w każdym miejscu gdyż działają jaka pochłaniacze. Okapy wiszące nad wyspami zaskakują różnymi kształtami i wyjątkowym designem. Niektóre wyglądają jak zawieszone nad blatem lampy. Wiele takich modeli posiada właśnie rozbudowaną funkcję oświetleniową.

- wyspowe blatowe – to wersja okapu wbudowanego w blat kuchenny. Niektóre urządzenia otwierają swoje wloty po obu stronach płyty grzewczej, inne wyjeżdżają z blatu na kilkadziesiąt centymetrów w górę i w ten sposób, prawie jak odkurzacz pochłaniają dym i zapachy. Zajmują one stosunkowo mało miejsca.


Poza wyglądem i sposobem działania oczywiście ważne są również parametry techniczne i dodatkowe wbudowane funkcje. Te jednak aspekty innym razem…

Podobne
Copyright 2023 © KlinikaAGD.pl