Piekarniki parowe w trosce o nasze zdrowie
Radek - Ekspert AGD
31 marca 2019

Zdrowe jedzenie to dziś już nie moda ale styl życia. Coraz więcej uwagi przykładamy do tego co jemy, więc i do tego jak gotujemy. Jeśli więc zależy ci na zdrowej kuchni, zastanów się czy warto kupić piekarnik parowy. Jego zalety doceniają nie tylko smakosze i zwolennicy zdrowego stylu życia, ale także ci, którzy muszą przestrzegać określonej diety. 


4 rodzaje piekarników 


Dziś w sklepach możemy znaleźć cztery rodzaje piekarników. Piekarniki tradycyjne, najbardziej powszechne posiadają różnorodne funkcje pieczenia i standardową wielkość. Możemy wybrać taki do zabudowy jak i wolnostojący w połączeniu z kuchenka gazową lub elektryczną. Piekarniki kompaktowe, o małych rozmiarach, zawierają w sobie jednocześnie piekarnik i kuchenkę mikrofalową. W tych o zmniejszonych wymiarach najczęściej zamontowana jest tylko jedne grzałka, zamiast dwóch (od dołu i od góry). Piekarniki parowe, nie wymagający użycia tłuszczu przy tworzeniu potraw, jednak przygotowana potrawa nie będzie „upieczona”. Piekarniki parowe z funkcją pieczenia,  łączą gotowanie na parze z tradycyjnym pieczeniem z termoobiegiem i grillem. 


Czym jest i jak działa 


Piece parowe to urządzenia głównie do zabudowy. Używając ich można, po pierwsze, piec tak samo jak w zwykłym piekarniku elektrycznym, po drugie, gotować przy użyciu samej pary albo po trzecie połączyć pieczenie z parą. Tego typu urządzenia wykorzystują konwekcje, czyli metodę ogrzewania ciepłem, które częściowo pochodzi z pary i częściowo z nagrzanego powietrza. Procentowy stosunek (np 25% pary i 75% pieczenia) można swobodnie regulować z poziomu panelu sterowania piekarnika. Takie rozwiązanie podniesie smak przyrządzanych potraw na wyższy poziom. Dzięki temu będą jednocześnie chrupiące zewnątrz i soczyste w środku. 


Funkcje dodatkowe 


Nie tylko parametry techniczne powinny mieć wpływ na wybór konkretnego modelu piekarnika. Bardzo ważny jest również zakres funkcji, jakie posiada dany model. 

  • Automatyczne czyszczenie: dzięki takiej funkcji urządzenie jest oczyszczane z resztek organicznych, pyłów i osadu kamienia kotłowego, który wydziela się z wody. Przedłuża do żywotność sprzętu. 
  • Piroliza: jest to specyficzna funkcja autoczyszczenia. Polega na rozgrzaniu piekarnika do ok. 500°C na 2 godziny, co prowadzi do spopielenia wszystkich resztek organicznych. 
  • Odkamienianie: może występować jako „część” funkcji automatycznego czyszczenia lub oddzielnie. Pozwala na usunięcie nalotu kamienia kotłowego. 
  • Nieprzywierająca powłoka: dzięki niej utrzymanie piekarnika w czystości jest dużo łatwiejsze nawet w modelach niewyposażonych w funkcję autoczyszczenia. 
  • Termoobieg: dzięki niemu temperatura w całej komorze jest jednakowa, co pozwala na równomierne pieczenie. Ważne, aby termoobieg można było uruchomić również w programach wilgotnych i w niskiej temperaturze. 
  • Termosonda: urządzenie pozwalające na określenie temperatury wewnątrz potrawy. 
  • Książka kucharska: funkcja dostępna w najbardziej zaawansowanych technicznie piekarnikach. Pozwala na zapisanie specyficznego programu przygotowania potrawy i użycie go w późniejszym czasie. Często występuje w połączeniu z automatyką wagową.


Czym się kierować przy zakupie 


Najlepiej kierować się własnymi potrzebami i możliwościami czy to finansowymi czy chociażby wielkością, wyglądem i kolorem piekarnika. Oczywiście ogromne znaczenie mają również parametry techniczne oferowanych sprzętów. Decydują one bowiem o ich możliwościach i zastosowaniu. Wszystko to sprawia, że nie możemy kierować się wyłącznie kryterium ceny.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl