Odkurzacz to nie tylko pełny worek
Radek - Ekspert AGD
30 marca 2020

Worek na kurz w odkurzaczu to oczywiście element, po który sięgasz najczęściej, bo w przypadku jego przepełnienia dalsze odkurzanie nie będzie możliwe. Jeśli jest jednorazowy, to po napełnieniu wymaga wymiany, jeśli natomiast masz model wielokrotnego użytku musisz go opróżnić, ewentualnie wyczyścić wg zaleceń producenta. Czy to wszystko co musisz robić przy odkurzaczu? Jasne, że nie. 


Filtry 


Każdy model odkurzacza posiada też filtry, od jednego do kilku, które dbają o sam odkurzacz jak i o powietrze wydmuchiwane z urządzenia. Filtry wlotowe chronią zwłaszcza silnik, ale również inne newralgiczne części odkurzacza. Filtry wylotowe zapobiegają wydostaniu się zanieczyszczeń z powrotem do powietrza, którym oddychamy. Wśród filtrów wylotowych najbardziej skuteczny jest filtr z oznaczeniem HEPA, gdyż potrafi on zatrzymać zanieczyszczenia na poziomie od 95% do 99,9% Niektóre filtry należy wymieniać z częstotliwością zalecana przez producenta, inne nadają się do mycia i mogą być stosowane przez dłuższy czas. O wymianie filtr wylotowego warto pamiętać zwłaszcza jeśli w domu są alergicy. 


Ssawki 


I tu już zaczynają się niesamowite możliwości tuningowania twojego odkurzacza. O ile w zestawie zakupionym z odkurzaczem posiadasz maksymalnie trzy ssawki, to jeśli masz potrzebę, możesz rozbudować ten komplet bardziej. Nie musisz zbytnio przejmować się średnicą swojej rury, gdyż wystarczy adapter, by dopasować rozmiar do potrzebnej ssawki. Na rynku znajdziesz wiele modeli szczotek do różnych powierzchni, które chcesz posprzątać. Pierwszy podział to ssawki do powierzchni twardych lub miękkich. Czyli takie, które służą do odkurzania wykładzin i dywanów lub te do parkietów, paneli i płytek. Kupisz też ssawki do zadań specjalnych, a wśród nich: szczelinowe (do wąskich zakamarków), tapicerskie (by odkurzyć fotel lub kanapę w domu lub samochodzie) oraz na przykład rurkowe dzięki którym posprzątasz klawiaturę lub zakamarki w samochodzie ale nie wciągniesz przy okazji drobiazgów, które leżą na odkurzanej powierzchni. Ponadto jeśli w twoim domu mieszkają również zwierzęta możesz zaopatrzyć się w futrossawkę, czyli szczotkę którą wyczeszesz psa lub kota. Turboszczotki do dywanów, wykładzin, świetnie sprawdzają się w samochodzie, ale także w domu. Występują w wersji elektrycznej lub napędzane są prądem powietrza. Dzięki napędowi elektrycznemu nawet przy zapełnieniu worka, nie spada wydajność ani efektywność odkurzania tak jak w przypadku zwykłej ssawki. Istnieją też specjalne ssawki do żaluzji czy grzejników, ale najlepiej obejrzyj je pod podanymi linkami:


Węże i rury 


Niby zwykła rura a możliwości naprawdę wiele. Jeśli chodzi o węże to warto wspomnieć, że na rynku można kupić uniwersalne węże na metry, do których wystarczy dopasować adaptery i długi, poręczny wąż gotowy. W niektórych modelach odkurzaczy do węża można dokupić uchwyt z przyciskami zasilanymi na baterię. Dzięki temu panel sterowania (włącznik oraz regulacja mocy ssania) znajdą się tuż pod ręką. Takie rozwiązanie stosuje się na przykład w odkurzaczach Electrolux AeroPro. Osoby wyższe mogą poprawić swoja pozycje w trakcie odkurzania stosując rury segmentowe lub teleskopowe. Pozwalają one na szybkie wydłużanie lub skracanie odległości miedzy ssawka a uchwytem węża. 


Zapach 


No i na koniec coś dla poprawy jakości zapachu w odkurzanych pomieszczeniach. Powietrze wydmuchiwane z odkurzacza, często podgrzane przez pracujący silnik nie pachnie najładniej. Dlatego też pojawiły się różnego rodzaju odświeżacze powietrza, które możemy umieścić za filtrem wylotowym. Zapachy dostępne są w wielu wersjach i mogą pachnieć cytryną, lawendą, morska bryzą czy nawet różą.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl