Nawilżacz - czyli walka z suchym powietrzem
Radek - Ekspert AGD
31 października 2019

Nadeszły chłodniejsze dni, a wraz z nimi rozpoczął się okres grzewczy. W tym jesienno-zimowym czasie powietrze w naszych mieszkaniach i domach znacznie się wysusza. Niestety suche powietrze przyczynia się do pojawienia się problemów ze zdrowiem. Mamy kłopot ze swobodnym oddychaniem, wysusza się szybciej cera, częściej pękają usta a także pojawia się drapanie w gardle. Suche powietrze szybciej wysusza i podrażnia śluzówkę, a co za tym idzie – częściej chorujemy. Można oczywiście temu zapobiegać, nawilżając różnymi sposobami powietrze. 

Poza domowymi sposobami, w postaci wieszania na kaloryferach pojemników z wodą czy rozwieszania mokrych ręczników, można stosować urządzenia specjalnie do tego zaprojektowane, czyli domowe nawilżacze powietrza. Jest ich wiele na rynku więc przed zakupem warto sprawdzić, czym się różnią i jakiego potrzebujemy do swojego pomieszczenia.


Co z tą wilgotnością 


Odpowiednie nawilżenie powietrza w domu to 40-60%. Aby to zmierzyć możemy kupić higrometr, czyli narzędzie do pomiaru wilgotności. W sezonie grzewczym wilgotność w ogrzewanych pomieszczeniach waha się w okolicy 20-26%. Niezły wynik to powyżej 30%, ale idealnie gdy jest około 50%. 


Rodzaje nawilżaczy 


Nawilżacz parowy - działa na zasadzie podgrzewania wody umieszczonej w pojemniku, którą to wodę wyrzuca w formie sterylnej, ciepłej mgiełki. Warto podkreślić, że nawilżacze parowe nie tylko nawilżają, ale również oczyszczają powietrze, dlatego są polecane przede wszystkim do pokojów dziecięcych oraz osobom, które dodatkowo chcą mieć możliwość przeprowadzania inhalacji. Ich wadą jest z pewnością wysoki pobór energii elektrycznej, a także niewielki wzrost temperatury panującej w pomieszczeniu. Na rynku widać spore zróżnicowanie cenowe, jeśli chodzi o ten rodzaj nawilżaczy. 

Nawilżacz ewaporacyjny - zasysa powietrze z otoczenia, nawilża je, a następnie oddaje na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki. Para nie jest tu podgrzewana, dzięki czemu nie podnosi się temperatura powietrza. Ceny tego typu nawilżaczy kształtują się na poziomie 400-600zł. 

Nawilżacz ultradźwiękowy - tego typu urządzenie wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody, w wyniku czego tworzy się mgiełka nawilżająca pomieszczenia. W zależności od wykorzystanego mechanizmu, para może być podgrzewana lub pozostać chłodna. Niektóre modele posiadają także higrometr, który mierzy stopień nawilżenia powietrza. Należy jednak pamiętać, że fale ultradźwiękowe są słyszalne dla zwierząt i mogą być dla nich uciążliwe. Warto wziąć to pod uwagę. 


Nawilżacz z jonizatorem 


Jeśli wybrane przez nas urządzenia posiada jonizator to bardzo dobrze. Nawilżacz z jonizatorem generuje jony ujemne (aniony), które neutralizują szkodliwe jony dodatnie (kationy) zawarte w powietrzu. Wpływa to pozytywnie na nasz organizm. 


Warto przemyśleć 


Kupując konkretny nawilżacz warto również sprawdzić jego moc (ile będzie pobierał prądu), wydajność (żeby dobrać go do wielkości pomieszczenia) oraz cenę wymiennego filtra i poziom hałasu. Część nawilżaczy posiada też funkcję oczyszczacza powietrza lub inne dodatkowe funkcje jak na przykład: sterowanie pilotem, podświetlenie zbiornika z wodą, zabezpieczenie przed dziećmi czy możliwość aromaterapii.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl