Mopy parowe, parownice, czyli… Nowa era maszyn parowych!
Radek - Ekspert AGD
05 czerwca 2020

Wydawałoby się, że wiek pary był sto lat temu… Nic z tego! Para na nowo wkracza do akcji. Ba! Nie tylko wkracza, ale robi wręcz rewolucję w zakresie domowych (i nie tylko) porządków. Mop parowy jest w zasadzie mopem już tylko z nazwy. To multifunkcyjne urządzenie czyszczące, którym można… Co można? Zobaczmy :) 


Jedziemy po podłodze! 


Tradycyjny mop służy przede wszystkim do mycia podłóg z kafelek, wykładzin PVC oraz paneli. Naturalnie mop parowy także do tego służy. Odpowiednio szeroka dysza prostokątna, nakładka czyszcząca i można zaliczać metry. Potem trójkątna dysza plus trójkątna nakładka i czyścimy narożniki. 


Jedziemy po ścianie! 


I tu wkraczamy już w strefę niedostępną dla zwykłego mopa. Ściany z glazury bądź paneli potrafią czasem wycisnąć z człowieka tyle samo potu, co praca w kamieniołomie lub przy zbiorze truskawek. Powodem są drobne zagłębienia, w których osadza się brud i kafelki bądź panele szybko przestają wyglądać jak nowe. Ale para radzi sobie z tym bez problemu! 


Jedziemy po oknach i lustrach! 


Skoro się tak fajnie rozpędziliśmy, to co sobie będziemy żałować? Cała tajemnica tkwi w tym, że mop parowy pracuje BEZ ŻADNEGO DETERGENTU. Czyszcząc tradycyjnymi metodami, musielibyśmy użyć innego środka do podłogi z kafelek, innego do paneli podłogowych, jeszcze innego do glazury, jak również do szyb. Mop parowy czyści tylko parą. Mało tego. Robi to tak sprytnie, że od razu zostawia suchą i lśniącą powierzchnię. 


Jedziemy po wykładzinach dywanowych i tapicerce! 


Tak właśnie! Nadal mamy w ręku to samo urządzenie, a zabieramy się już za kompletnie inny rodzaj porządków. Pranie wykładzin dywanowych, dywanów i tapicerki potrafi być koszmarem, nie oszukujmy się. Specjalna nakładka do dywanów sprawia, że koszmar zmienia się w „sen nocy letniej” :) 


I po czym jeszcze? 


A po wszystkim, co nie boi się chwilowego gorąca. Mogą być także drzwi i meble. Niektóre mopy parowe mają odpinaną część centralną, która może służyć jako samodzielna myjka parowa, a dzięki specjalnym dyszom można nią czyścić wszelkie zakamarki, a nawet ubrania. I jeszcze raz powtórzmy: wszystko, co czyścimy parą, jest natychmiast suche. Tak to działa. Para nie tylko czyści, ale także dezynfekuje! To akurat wiadomość na czasie. Bakterie i wirusy jakoś nie przepadają za wysoką temperaturą i zwyczajnie w niej giną. Podobnie roztocza, grzyby i wszelkie inne alergeny. To taki „mały bonus” do robienia porządków z użyciem mopa parowego. Jak dbać o mop parowy? Podobnie jak w przypadku wszelkich innych urządzeń wykorzystujących wodę, należy regularnie stosować odkamieniacz. W niektórych typach urządzeń występuje specjalny filtr zmiękczający wodę. Można go dokupić oddzielnie lub w postaci zestawu nakładka plus filtr.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl