Lodówki turystyczne, na wakacje i nie tylko

Przenośne lodówki turystyczne wykorzystywane są do różnych celów, nie tylko związanych z transportem napojów i żywności. Używa się ich również w medycynie do transportu próbek laboratoryjnych lub organów do przeszczepów. Mniejsze lub większe modele, produkowane w czterech technologiach: absorpcyjnej, termoelektrycznej, sprężarkowej i zwykłe pojemniki na wkłady chłodzące ułatwiają nam życie obniżając temperaturę wewnątrz od kilku do nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

W sezonie letnim nie tylko oglądamy się za klimatyzowanymi pomieszczeniami, ale także za schłodzonymi napojami. Jadąc na piknik zależy nam na bezpiecznym transporcie przygotowanej w domu żywności, gdyż letnie upały to największy katalizator na przykład salmonelli. Dlatego też na rynku pojawia się coraz większy wybór przenośnych lodówek, w różnych rozmiarach i różnych technologiach chłodzenia.


Zacznijmy od wkładów


Najtańsze i najprostsze rozwiązania oferują lodówki turystyczne na wkłady, które należy wcześniej zamrozić w zamrażarce. Takie modele możemy spotkać w formie toreb oraz plastikowych pojemników, które mogą dodatkowo być zasilane prądem. Wnętrze tego typu lodówek zazwyczaj wyłożone jest styropianem lub pianką poliuretanową. Dlaczego? Tworzywa te wyróżniają się nie tylko świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi, ale też wyjątkową lekkością. Producenci oferują wiele pojemności oraz wkłady z różną zawartością. Warto więc dowiedzieć się które wkłady wytrzymają najdłużej.


Technologia ma znaczenie


Lodówki z technologią absorpcyjną mogą być zasilane napięciem 12 lub 230V. Posiadają też niezależne chłodzenie na gaz. Ich zaletą jest bardzo cicha praca, jednak moc chłodzenia uzależniona jest od temperatury otoczenia.

Cechy charakterystyczne przenośnych lodówek termoelektrycznych to przede wszystkim fakt iż są lekki i stosunkowo niedrogie. Mogą być zasilane prądem o napięciu 12 / 24 i 230V.  W tym  przypadku moc chłodzenia także zależy od temperatury otoczenia. W lodówkach z technologią termoelektryczną nie musimy jednak martwić się by urządzenie stało cały czas w pionie, ponieważ jest ono odporne na przechyły. To informacja przydatna jeśli chcemy z lodówki korzystać na przykład w podróży samochodem.

Ostatnią z technologii elektrycznych jest najczęściej spotykana technologia sprężarkowa. W lodówkach z ta metoda chłodzenia nie trzeba martwic się temperatura otoczenia. Metoda sprężarkowa pozwala także na głębokie mrożenie produktów. Te lodówki są również odporne na przechyły, pobierają porównywalnie do innych najmniej energii i mogą być również zasilane energią słoneczną.


Czym się kierować przy zakupie


Wszystko zależy jak zawsze od naszych potrzeb. Warto przemyśleć kilka parametrów, porównać modele, które mają później wpływ na skuteczność i komfort użytkowania. Zastanówmy się nad:

pojemnością – czy zmieści się wszystko co planujemy transportować, czy lodówka jest wystarczająco wysoka by butelki stały pionowo;temperaturą chłodzenia – jaką temperaturę potrzebujemy uzyskać, lodówki z wkładami  pozwalają jedynie na utrzymanie temperatury produktów, modele elektryczne oraz gazowe chłodzą umieszczone w środku jedzenie oraz napoje;sposób zasilania – czy mamy odpowiednie gniazda na przykład w samochodzie dopasowane do zakupionego modeluzużycie energii – jeśli lodówka ma pracować długo i intensywnie to zużycie energii również ma znaczenia, gdyż przekłada się na rachunki za prąd.


Dodatkowe funkcje


Warto czasami przyjrzeć się niektórym funkcjom dodatkowym oferowanym przez producentów. Może przyda się termometr pokazujący aktualna temperaturę wnętrza, a może kółka dzięki którym nie będzie trzeba lodówki przenosić.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl