Lekko czy bardziej wypieczony?
Radek - Ekspert AGD
19 lipca 2020

Jasny, ciemny, przypieczony lub nie… każdy z nas ma swoją ulubiona wersje chleba. Jeśli mamy  w pobliżu piekarnię, która taki właśnie idealny chleb upiecze, to super. Gorzej jeśli jesteśmy zmuszeni kupować pieczywo w marketach. Sklepy kusza wprawdzie bułkami i chlebem wypiekanym na miejscu, ale to produkty odległe od zdrowej żywności. Dlatego zawsze można zaopatrzyć się w domowy wypiekacz do chleba i jeść zdrowo oraz świadomie. Bez sztucznych barwników, polepszaczy i konserwantów przede wszystkim. Tym bardziej, że samodzielne wypiekanie chleba staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem i o dobry przepis w internecie nie trudno. 


Jak to się robi? 


Dobry wypiekacz posiada kilkanaście programów do: pieczywa, wyrobów cukierniczych a nawet do dżemu. Wystarczy wybrać odpowiedni do ulubionego przepisu i wrzucić składniki do pojemnika, gdy urządzenie sygnalizuje taką konieczność. Wszystko jest w pełni zautomatyzowane, więc pozostaje tylko czekać. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i nie jest skomplikowane w użyciu. 


Który najlepszy? 


Wszystko zależy od potrzeb, czyli w pierwszej kolejności przed zakupem należy zastanowić się jakie programy są nam potrzebne. Bardzo ważna jest też moc maszyny. Wpływa ona przede wszystkim na maksymalny czas, w którym może działać urządzenie oraz na siłę, z jaką mieszadło będzie mogło wyrabiać i zagniatać ciasto. Na rynku dostępne są modele o mocy od 450W, do nawet 1200W.


Dobrze zmieszane 


Szukając wypiekacza znajdziemy takie z jednym lub dwoma mieszadłami. Dodatkowe mieszadło sprawdza się przy pieczywie przekraczającym wagę jednego kilograma lub w przypadku przepisów z dużą ilością dodatków (bakalie, ziarna i inne). 


Jaka komora?


Tu mamy do wyboru wypiekacze z komora pionową lub poziomą. Pierwsze zajmują więcej miejsca na kuchennym blacie. Zaletą jest nieco lepsze mieszanie ciasta, jednak nadają się tylko do małych chlebów ze względu na posiadanie jednego mieszadła. Wypiekacze poziome poradzą sobie z większym chlebem, który przy okazji będzie nieco mniej wilgotny, (mniejsza szansa na zakalec. W tych modelach łatwiej też dokładać składniki, takie jak ziarna czy zioła w trakcie pieczenia. 


Programy 


Każdy wypiekacz nadaje się oczywiście do przygotowanie klasycznego bochenka białego chleba. Jednak w większości, znajdujące się na rynku modele, przygotowane są także na bardziej skomplikowane chleby. Najczęściej spotkać możemy następujące programy: tradycyjny chleb na zakwasie, chleb bezglutenowy, chleb razowy czy też chleb tostowy. 


Dodatkowe funkcje


Poza podstawowymi programami producenci oferują również w swoich maszynach: 

automatyczny dozownik dodatków - praktycznie cały proces pieczenia robi się samodzielnie; 

opcja ustawiania wagi chleba - to też dobre rozwiązanie; 

funkcja robienia dżemu - do pojemnika wrzucamy owoce i cukier, a w ciągu kilku godzin otrzymujemy pyszne konfitury, dżemy i marmolady; 

funkcja wyrabiania ciasta - tu ograniczeniem jest tylko pojemność komory wypiekacza; 

funkcja opóźnionego startu - chleb upiecze się w nocy na śniadanie lub będzie gotowy po powrocie z pracy.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl