Kup dobry klej i porządnie sklej
Mariusz - Ekspert AGD
20 stycznia 2023

Podczas robienia porządków domowych zdarza się, że dostrzegamy pewne usterki: tu coś ułamane, tam pęknięte, czasem wyszczypane, gdzie indziej odgryzione… I co z tym robić? Skleić może? Ba! Tylko czym? Klejem? Jakim klejem? Biurowym białym? Gumą arabską? Klejem z mąki? Spokojnie… Są różne kleje do różnych rzeczy. Tutaj na pewno znajdziecie coś, co Wam się przyda!

Na przykład taki klej…

Klej 401 3g Loctite– uniwersalny, jednoskładnikowy, szybkoschnący. Jego głównym składnikiem jest cyjanoakryl. Klei praktycznie wszystko (włącznie z palcami użytkownika): metal, tworzywa sztuczne, szkło, ceramikę, skórę, drewno, papier. Im bardziej powierzchnia porowata, tym lepiej i połączenie trwalsze. Idealny do szybkich, doraźnych napraw. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchniowe zaschnięcie kleju nie oznacza jeszcze pełnej utwardzalności spojenia, które następuje po ok. 24 godzinach. Nie należy więc przed upływem tego czasu obciążać sklejonego elementu.

Albo taki klej…

Klej 30g UHU 33ml -30°C / 90°C – jak już sama nazwa wskazuje: nie straszne mu mrozy, ani upały. Skleja szybko, mocno, tworząc przy tym elastyczne spojenie. Jest to dość istotne dla materiałów dość miękkich, takich jak tworzywa sztuczne, guma, albo skóra. Trwale łączy także materiały twarde, takie jak drewno, metal, szkło i ceramikę. Wytwarzany jest na bazie żywic akrylowych. W związku z tym istnieją przeciwwskazania do klejenia konkretnych tworzyw, takich jak: poliamid, żywica acetalowa, polietylen, polipropylen, czy silikon. Warto więc wiedzieć, co się klei, żeby mieć pewność, że się sklei.

A może taki?

Klej DRA091UN do nieszczelności układów chłodzenia – aplikowany ze specjalnej strzykawki. Jego skład umożliwia bezpieczne (oraz nie obniżające trwałości spojenia) łączenie z gazami chłodniczymi, których pełna lista wymieniona jest w specyfikacji produktu. Jeżeli więc mamy jakiś problem ze szczelnością, np. w klimatyzacji, to takim właśnie klejem można załatwić problem we własnym zakresie. Przynajmniej do czasu, zanim nie przyjedzie serwis, żeby wymienić nam połowę instalacji.

Albo taki na przykład…

Klej 150g Roser– polichloroprenowy o doskonałej odporności termicznej. Przeznaczony przede wszystkim do sklejania laminatów i sklejki (np. modułowych blatów kuchennych), dlatego znajduje zastosowanie w zakładach stolarskich. Ceniony także w warsztatach blacharskich, m.in. do klejenia gumowych uszczelek na karoseriach oraz tkaninach samochodowych. Charakteryzuje się bardzo wysoką lepkością.

Ten też jest niezły:

Klej S76 Novasil 80ml -40°C / 265°C – profesjonalny uszczelniacz silikonowy, który wytrzyma zarówno warunki panujące w piekarniku, jak i w zamrażalniku. Klei i uszczelnia prawie wszystko, przywierając do każdej odtłuszczonej, suchej i nie zapylonej nawierzchni. Dlatego powinien znajdować się w niezbędniku każdego fachowca, jak również majsterkowicza. Jest bardzo elastyczny, dlatego nie zapewnia sztywności połączenia.

Zarówno te wymienione, jak też inne kleje, mogą być niezwykle pomocne przy różnych, drobnych naprawach w domu, dlatego po prostu warto jeden lub dwa mieć pod ręką. Majątku nie kosztuje, a czasem znacznie ułatwi życie, bo chyba lepiej skleić coś od razu i mieć spokój, niż biegać potem po sklepach i tracić cały dzień.


Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl