Jeśli już elektryczną, to jaką szczoteczkę wybrać???
Radek - Ekspert AGD
28 lutego 2021

Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych - soniczne lub rotacyjne. Każdy producent zachwala swój model, a Ty potrzebujesz podjąć decyzję by lepiej zadbać o swoje zęby. Co zatem wybrać? Jaki model kupić?

Czym się różnią?

Szczoteczkę rotacyjną rozpoznasz po okrągłym kształcie główki. W trakcie pracy wykonuje ona ruchy oscylacyjno-rotacyjne oraz pulsacyjne. Model z technologią soniczną to nowsze rozwiązanie. Zastosowano tu fale ultradźwiękowe, dzięki którym szczoteczka wytwarza drgania o dużej częstotliwości (nawet do 98000 na minutę), które wprawiają w ruch (tak zwany wymiatający) włosy ulokowane na główce szczoteczki (ma podłużny kształt).


Dodatkowe funkcje

Ogromnym plusem szczoteczek elektrycznych są ich dodatkowe funkcje. Dzięki kontroli siły nacisku, szczoteczka zwolni  lub zasygnalizuje, że dociskasz ją zbyt mocno. Za to timer dopasowany jest do konkretnego programu i to dzięki tej funkcji szczotkowanie potrwa dokładnie tyle ile trzeba. W niektórych modelach timer poinformuje co 30 sekund o konieczności zmiany części jamy ustnej, która jest szczotkowana.

Lepsza od manualnej

Aby efektywnie dbać o piękny uśmiech, nie wystarczy tylko regularnie szczotkować zęby. Ważna jest technika i odpowiednia siała nacisku. Część osób stawia na mocny docisk szczoteczki licząc na szybszy i lepszy efekt, traktując zęby i dziąsła jak brudną podłogę i umycia. Okazuje się jednak, że szkliwo szczotkowane zbyt mocno szybciej się ściera. Na powierzchni zęba powstają charakterystyczne ubytki abrazyjne w postaci mikroskopijnych rowków. Tak potraktowane zęby stają się nadwrażliwe, a mocno drażnione dziąsła ulegają recesji.

Szczoteczka elektryczna jest ponadto dużo dokładniejsza od szczoteczki manualnej. Pulsacyjno-rotacyjna, kształtem zbliżona do narzędzi dentystycznych, wymiata nawet 100% więcej płytki nazębnej. Za to soniczna, która wytwarza w trakcie pracy mikrobąbelki (ze śliny zmieszanej z pastą do zębów), które docierają do przestrzeni międzyzębowych i dosłownie wymiatają nieczystości.

Najnowsze modele łączą się też z dedykowanymi aplikacjami, które poinformują cię o tym jak dokładnie umyte zostały zęby.


Dodatkowe akcesoria

Większość elektrycznych modeli sprzedawanych jest w zestawach z różnymi akcesoriami. Ładowarki, etui, końcówki o różnych zastosowaniach to tylko część z dodatków które oferują producenci.

Pamiętaj że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, to także lepsze samopoczucie.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl