Jak zorganizować swoją lodówkę ?
Radek - Ekspert AGD
28 sierpnia 2018

Kto z nas nie potrafi obsługiwać lodówki? To banalnie proste urządzenie, nawet jeśli posiada kilka nowoczesnych funkcji, służy generalnie do schładzania produktów, a co się z tym wiąże do przedłużania ich trwałości do spożycia. I to niby cała filozofia. Wkładamy i wyciągamy codziennie z lodówki kilka lub kilkanaście razy produkty, więc każdy odpowie, że potrafi korzystać z tego urządzenia. A kto wie jaka powinna być wewnątrz temperatura? No z tym pewnie już gorzej. 


Oszczędzaj energię 


Odpowiednio dobrana temperatura to dłuższa trwałość produktów oraz niższy rachunek za energie elektryczną. Dlatego też warto wiedzieć i kontrolować jej wartość.


Szanuj żywność 


Obniżając temperaturę w lodówce zależy nam na spowolnieniu rozwoju bakterii, które psują żywność. Musimy też pamiętać z fizyki, że otwierając i wypełniając produktami regularnie lodówkę dostarczamy jej ciepłego powietrza, a między innymi przez to, różnica w wartościach temperatury, może różnić się w lodówce pomiędzy dolnymi a górnymi półkami znacznie. Widełki w jakich możemy poruszać się regulując temperaturę w lodówce to 0-5 stopni C. Jeśli lodówka nie pokazuje temperatury, zawsze można zaopatrzyć się w termometr przeznaczony właśnie dla lodówek. 


Wszystko ma swoje miejsce 


Konkretna wartość powinna być uzależniona od ilości produktów i temperatury na zewnątrz. Pamiętaj by nie ustawiać lodówki w miejscach nasłonecznionych lub w pobliżu urządzeń wytwarzających ciepło. 


Jeśli już wiemy, że na dolnej półce będzie najzimniej a na najwyższej najcieplej, musimy układać produkty spożywcze według pewnych zasad. 

  1. W szufladach znajdujących się u dołu  (7-8oC) powinny znaleźć się warzywa i owoce, gdyż panuje w nich stosunkowo wyższa temperatura. 
  2. Na najniższej półce, tuż nad pojemnikami, będziemy mieli najniższą temperaturę (2oC) i dlatego tam powinniśmy układać świeże mięso i ryby. 
  3. Środkowe półki (4-5oC) to miejsce dla produktów mlecznych, ciast, wędlin i serów (oprócz tych dojrzewających, które powinny znaleźć się w szufladach); na tej wysokości powinny stać również zupy. 
  4. Górne półki (7oC) to najlepsze miejsce na produkty o długich terminach przydatności, bo temperatura tu będzie zwykle najwyższa. To dobre miejsce na słoiki. 
  5. Nieco cieplejsze miejsce to też balkoniki na drzwiach (8-13oC), gdzie przetrzymujemy produkty wymagające jedynie lekkiego schłodzenia, np. napoje, koncentraty, ketchup czy musztardę.


Pamiętaj 


Dla oszczędności energii warto pamiętać o otwieraniu lodówki na możliwie krótki czas potrzebny do włożenia lub wyjęcia potrzebnych rzeczy. Również o regularnym usuwaniu szronu lub nagromadzonego lodu jeśli urządzenie nie posiada systemu No Frost. Ponadto nie należy wkładać do lodówki produktów gorących.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl