Jak wybrać dobry dzbanek filtrujący wodę ?

Lekarze i dietetycy zalecają picie ok 2 litrów wody dziennie. Oznacza to, że tygodniowo trzyosobowa rodzina powinna kupować 28 butelek 1,5 litrowych wody. Przyjmując średnią cenę jednej butelki ok 1,8zł w miesiącu butelkowana woda niegazowana obciąży domowy budżet o 200zł. Nie wspomnę już o zużytych butelkach i przeniesionych ze sklepu kilogramach, bo przecież zgrzewka 6-ciu pełnych butelek troszeczkę waży. Czy jest w takim razie jakaś alternatywa? Oczywiście, że jest… tańsza i lżejsza. 

To butelki i dzbanki Jest ich coraz więcej na rynku i przez to coraz trudniej wybrać ten najlepszy. Na co w takim razie powinniśmy zwrócić uwagę?


Wysokość i pojemność;

Dzbanek filtrujący wraz z wkładem powinien stać w lodówce, dlatego jego gabaryty będą miały na pewno duże znaczenie. Sprawdź czy całkowita wysokość dzbanka pozwoli trzymać go w lodówce w dogodnym dla ciebie miejscu. Użyty (zalany) filtr nie powinien zbyt długo znajdować się w temperaturze pokojowej, gdyż może dojść do jego wysuszenia, a wtedy straci on swoje właściwości filtrujące. W miarę możliwość szukaj też dzbanka o większej pojemności, by zbyt często go nie napełniać. Pamiętaj, że filtr zalewamy zawsze zimną wodą.


Jaki filtr?

Większość dostępnych na rynku filtrów działa podobnie. W każdym uniwersalnym wkładzie filtrującym pasującym do większości dzbanków wkład jest złożony z dwóch warstw filtrujących. Pierwsza - węgiel aktywny - wyłapuje z wody chlor, fenole, detergenty oraz niektóre metale ciężkie jak ołów, rtęć i nikiel. To ona usuwa z wody nieprzyjemne zapachy czy drobne osady, pochodzące ze starych, skorodowanych często rur. Druga część wkładu filtrującego jest wypełniona żywicą jonowymienną usuwającą z wody jony magnezu i wapnia, czyli te odpowiadające za jej twardość i osadzanie się kamienia na ściankach naczyń. Jeśli chcesz sprawdzić twardość swojej wody, zrób to przy użyciu testera wody. Wtedy łatwiej dobrać filtr, tak by w przypadku twardej wody filtr nie zużywał się zbyt wcześnie, a w przypadku wody miękkiej nie wypłukiwał zbyt wielu mikroelementów.


Cena

Bardzo istotnym punktem podczas poszukiwań odpowiedniego dzbanka będzie z pewnością cena wkładów filtrujących. Filtr bowiem wymieniać należy mniej więcej raz w miesiącu. Zależy to oczywiście także od ilości filtrowanej miesięcznie wody. Możesz szukać też tańszych zamienników filtrów, porównaj jednak dokładnie ICH parametry techniczne. 


Przypomnienie zmiany filtra 

W sklepach dostępne są dzbanki ze wskaźnikami zużycia filtra. Ułatwia to bardzo pilnowanie czasu, po którym należy wymienić wkład. Wskaźniki elektroniczne same zasygnalizują potrzebę wymiany, w innych manualnie możesz ustawić miesiąc, w którym należy włożyć nowy filtr.


Design

Ponieważ o gustach nie dyskutuje się, sprawę z kolorami i kształtem pominę szerokim łukiem. Warto jednak zerknąć na ergonomie rączki, aspekt praktyczny systemu napełniania, czy kształt dziubka dzbanka. Jeśli nie możesz wybrać się do sklepu by porównać te parametry zerknij na fora dyskusyjne. Wśród najbardziej znanych marek producentów szukaj dzbanków Brita, Dafi, Electrolux, Zelmer.
Na zdrowie!

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl