Jak ważny jest okap w kuchni
Mariusz - Ekspert AGD
10 listopada 2023

Dylematem, chyba każdego posiadacza nowej kuchni, jest odpowiedź na pytanie jaki okap kupić. Rozbieżność cen, marek i sposobów montażu zwala z nóg. A przecież to urządzenie ma przede wszystkim wentylować kuchnię podczas gotowania i dobrze wyglądać.


Okap kuchenny jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Odpowiada on za usuwanie oparów, zapachów i wilgoci z kuchni, co ma ogromne znaczenie ze względów zdrowotnych i estetycznych.

Ogólny podział ze względu na metodę działania to okapy wyciągowe lub pochłaniające. Wyciągowy jak sama nazwa wskazuje wyciąga opary i zapachy z kuchni na zewnątrz budynku. Musimy więc zapewnić dostęp, czyli podłączenie do wentylacji domowej. Pochłaniający zasysa jedynie opary na chwilę, przepuszczając je przez filtry, które usuwają zanieczyszczenia i wdmuchuje je ponownie do pomieszczenia.

Okap kuchenny powinien być dobrany do wielkości i rodzaju kuchni. W kuchni o dużej powierzchni oraz w takiej w której jednocześnie dużo będziemy piec/gotować, należy zamontować okap o większej wydajności. W kuchni z oknem należy zamontować okap wyciągowy. W kuchni bez okna należy zamontować okap pochłaniający.Czym więc kierować się podczas zakupu okapu kuchennego?

Wielkość i wydajność okapu:

Okap powinien być dostosowany do wielkości kuchni. Wybierz model o odpowiedniej wydajności, mierzonej w m³/h, aby skutecznie usuwać opary i zapachy.

Rodzaj montażu:

Istnieją różne rodzaje montażu okapów: wiszące, wbudowane w szafkę, sufitowe, wyspowe i podszafkowe. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojej kuchni i jej układu.

Rodzaj filtra:

Filtr tłuszczu i filtr węglowy to podstawowe rodzaje filtrów w okapach. Filtr tłuszczu jest konieczny w każdym okapie, a filtr węglowy pomaga w usuwaniu zapachów. Sprawdź, czy okap ma wymienne filtry.

Poziom hałasu:

Zwróć uwagę na poziom hałasu, jaki generuje okap. Wybierz model, który jest wystarczająco cichy, aby nie przeszkadzać podczas gotowania.

Design i styl:

Okap powinien pasować do estetyki Twojej kuchni. Wybierz odpowiednią kolorystykę i styl, który będzie się komponować z wnętrzem.

Sterowanie i funkcje:

Sprawdź, czy okap ma wygodne sterowanie, czy może posiada dodatkowe funkcje, takie jak oświetlenie LED, timer czy czujniki zapachów.

Koszty eksploatacji:

Przyjrzyj się kosztom eksploatacji, takim jak zużycie energii elektrycznej czy koszty wymiany filtrów, aby ocenić, czy okap jest ekonomiczny w użytkowaniu.


Podział na różne modele okapów kuchennych

Okap podszafkowy:

Montowany pod szafkami kuchennymi, jest dyskretny i oszczędza miejsce. Nadaje się do mniejszych kuchni.

Okap sufitowy:

Montowany na suficie, nadaje się do kuchni z wysokim sufitem. Jest efektowny i nie blokuje widoku.

Okap wiszący:

Wiszący nad kuchenką, to tradycyjny model. Dostępny w różnych stylach i rozmiarach.

Okap wyspowy:

Montowany nad wyspą kuchenną. Idealny do kuchni otwartych, gdzie kuchenka nie jest przy ścianie.

Okap wbudowany w szafkę:

Ukryty w szafce, jest niemal niewidoczny. Nadaje się do minimalistycznych kuchni.

Okap kominowy:

Posiada charakterystyczny kominy, co nadaje mu elegancki wygląd. Pasuje do kuchni w stylu wiejskim czy rustykalnym.

Okap teleskopowy:

Wysuwa się podczas gotowania i schodzi po użyciu. Doskonały do kuchni o niewielkiej przestrzeni.


Łącząc te wytyczne z własnymi potrzebami i stylem kuchni, będziesz w stanie dokonać odpowiedniego wyboru okapu kuchennego.

Wskażmy jeszcze na korzyści z posiadania okapu kuchennego:

Usuwanie oparów i zapachów z kuchni, co poprawia jakość powietrza w kuchni i zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.

Zapobieganie osadzaniu się tłuszczu na ścianach i meblach kuchennych.

Poprawa estetyki kuchni.

Ułatwienie gotowania, ponieważ okap usuwa opary i zapachy, które mogą przeszkadzać w koncentracji na gotowaniu.

Jeśli nie masz okapu kuchennego, powinieneś rozważyć jego zakup. To inwestycja, która szybko się zwraca szczególnie przy kuchenkach gazowych czy też w kuchniach, które nie mają zbyt wielkiej powierzchni gdzie powietrze ma słabą cyrkulację.


Podobne
Copyright 2023 © KlinikaAGD.pl