Jak prawidłowo dbać o piekarnik
Mariusz - Ekspert AGD
29 stycznia 2024

Piekarnik jest bardzo ważnym urządzeniem w każdym domu, ponieważ możemy dzięki niemu przyrządzić mnóstwo smacznych potraw i w ten sposób urozmaicić nasz jadłospis. Abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się ze sprawnie działającego piekarnika, należy o niego właściwie zadbać. Poniżej opiszemy, jak to zrobić.


Z artykułu dowiesz się:

  • Jaka ściereczka do piekarnika będzie odpowiednia?
  • Jaki środek czyszczący do piekarnika wybrać?
  • Kiedy stosujemy środek odtłuszczający do piekarnika?
  • Po co jest odkamieniacz do piekarnika?
  • Czy warto mieć praktyczny zestaw do piekarnika?
  • Jakie zastosowanie ma smar do piekarnika?
Ściereczka do piekarnika

Utrzymanie piekarnika w czystości jest niezbędnym warunkiem do jego prawidłowego funkcjonowania. Przydatna do tego będzie specjalna ściereczka do piekarnika, dzięki której efektywnie usuniesz brud ze wszystkich powierzchni. Ściereczki rekomendowane przez producentów są wykonane ze starannie dobranej mikrofibry, co w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie piekarników, ograniczając do minimum wysiłek.


Środki czyszczące

Preparat czyszczący do piekarnika może mieć różną konsystencję: żel, płyn, proszek, spray. Wspólnym mianownikiem tych środków, które są przeznaczone konkretnie do piekarników, jest ich skuteczność w walce z odkładającym się osadem oraz tłuszczem. Warunkiem, aby czyszczenie przyniosło zamierzony efekt, jest ścisłe stosowanie się do instrukcji znajdującej się na opakowaniu preparatu czyszczącego. Zalecane jest także stosowanie rękawiczek ochronnych.


Środki odtłuszczające

W przypadku nawarstwienia się większej ilości trudno usuwalnego tłuszczu, warto sięgnąć po środek odtłuszczający do piekarnika. Preparat ten, zwany także rozpuszczalnikiem tłuszczu, posiada specjalnie opracowaną formułę umożliwiającą skuteczne pozbywanie się tłustych osadów. Środek ten zalecany jest szczególnie wówczas, gdy piekarnik nie był wcześniej regularnie czyszczony, lub gdy był w krótkim czasie intensywnie eksploatowany.


Odkamieniacze

Problemem często bagatelizowanym przez użytkowników jest kwestia osadzania się kamienia w piekarniku. Dotyczy to przede wszystkim piekarników z funkcją pary. Twardość użytkowanej wody jest czynnikiem niezależnym od producenta, o czym warto pamiętać. Dlatego też jakiekolwiek awarie, wynikające z tytułu nawarstwionego kamienia, nie są z reguły uznawane przy zgłaszaniu reklamacji w ramach gwarancji. Regularnie stosowany odkamieniacz do piekarnika z pewnością zapewni jego dłuższą żywotność i bezawaryjne działanie.


Zestaw czyszczący

Jeżeli w ofercie sklepu znajdziemy zestaw czyszczący do piekarnika, rekomendowany przez markowego producenta, to warto się skusić. Tego typu zestawy zwykle zawierają najpotrzebniejsze produkty o wymaganej jakości oraz sprecyzowanych właściwościach. Nie trzeba wówczas szukać tych produktów oddzielnie, co zaoszczędza czas robienia zakupów, a tym samym zwiększa komfort i satysfakcję użytkownika.


Smar do piekarnika

Środkiem, który często jest pomijany przez niedoświadczonych użytkowników, jest smar silikonowy do prowadnic teleskopowych piekarnika. Jego regularne stosowanie jest warunkiem sprawnego działania ruchomych części roboczych, które (ze względu na specyfikę warunków pracy) są szczególnie narażone na tarcie i związane z tym uszkodzenia. Silikon, jako środek konserwujący i smarujący, jest substancją bezpieczną i doskonale spełniającą swoją rolę w przypadku piekarników.


Te oraz inne akcesoria i części do piekarników znajdziesz w sklepie KlinikaAGD. Gwarantowana szybka dostawa!


Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl