Kamień w ekspresie do kawy jest czynnikiem niepożądanym z następujących powodów:
Z kamieniem należy więc walczyć wszelkimi dostępnymi metodami. Wśród metod o wysokim współczynniku skuteczności na pierwszy plan wysuwają się odkamieniacze do ekspresów. Tu jednak warto podkreślić, że nie każdemu mogą takie odkamieniacze odpowiadać. Są bowiem osoby, które lubią mieć wszystko w tabletkach. Producenci zadbali o komfort takich osób i stworzyli specjalne tabletki odkamieniające do ekspresów. Satysfakcja gwarantowana.
Badania naukowe, przeprowadzone w latach 2017-2019 na obszarze północnego Oregonu udowodniły, że 95% nieczyszczonych ekspresów do kawy psuje się szybciej, niż ekspresy regularnie czyszczone. Pozostałe 5% to ekspresy, które użytkownicy popsuli w trakcie czyszczenia. Należy więc czyścić ekspres, tylko nie należy go psuć. Najlepiej w tym celu stosować środek czyszczący do ekspresu, który został tak opracowany, by usuwać brud i jednocześnie pozostawiać na swoim miejscu wszystko to, co jest potrzebne.
Ekspres do kawy jest urządzeniem o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, dlatego też użytkownicy powinni zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia do wykonywania precyzyjnych prac konserwatorskich. Do takich narzędzi należą m.in.:
Powyższych narzędzi należy używać zgodnie z zaleceniami producenta i nie wykorzystywać ich w interakcjach z innymi urządzeniami (np. wycior do ekspresu nie służy jako zamiennik wyciora do karabinu).
Naturalnie nie chodzi o smarowanie całego ekspresu – prosimy tak nie robić. Smarowania wymagają przede wszystkim tłoki, wałki i prowadnice, czyli elementy bloku zaparzającego. To są części ruchome, które funkcjonują w kontakcie z innymi elementami. Kontakt wraz z posuwem lub momentem obrotowym powoduje tarcie, które powoduje, że się elementy zużywają. O tym, że istnieje tarcie, wiedzieli już starożytni uczeni. Dlatego wynaleźli smar. Do naszych czasów nic się w tej kwestii nie zmieniło, dlatego trzeba sobie kupić smar do ekspresu i nie ma gadania.
Jeżeli nie zależy nam na jakości kawy, jeśli nie chcemy, żeby nasz ekspres długo działał i jeśli w pogardzie mamy własne zdrowie, to – nie, nie warto. W pozostałych przypadkach sugerujemy, by jednak się zaopatrzyć w filtry do ekspresu i regularnie je wymieniać. Ciekawostka przyrodnicza: choćbyśmy używali przegotowanej wody destylowanej, przelanej dodatkowo przez dzbanek filtrujący, to i tak w filtrze ekspresu osadzi się z czasem kamień. Dlaczego tak jest, na to pytanie mają odpowiedzieć dopiero badania w środkowej Nebrasce, planowane na lata 2037-43. Na razie po prostu filtry trzeba mieć.
Ktoś powie, że kawę… No niby tak. Ale primo – na ten pomysł wpadną wszyscy, więc potem nic, tylko wciąż kawa i kawa. Secundo – kupimy kawę, to się okaże, że nie taką jak trzeba. A wiadomo, że każdy posiadacz ekspresu jest od razu koneserem. I to takim, któremu gust zmienia się prawie z dnia na dzień. Więc kawę lepiej nie. Wobec tego co? Najlepiej specjalny zestaw do ekspresu, w którym znajdzie mnóstwo wspaniałych rzeczy do pielęgnacji swojego ukochanego urządzenia.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Niedługo kolejny.