Jak i czym czyścić płyty grzewcze w kuchni ?

Obojętnie czy gotowanie sprawia nam przyjemność czy jest codzienna koniecznością, prawie każdego dnia zaciąga nas do kuchni. Zaczynając od banalnego zagotowania wody na herbatę kończąc na wykwintnych potrawach, nie da się uniknąć zabrudzenia płyty grzewczej. Co zrobić by czyszczenie popularnie zwanej „kuchenki” nie zniechęciło nas do dalszego gotowanie? Jak dbać i co stosować do różnego rodzaju płyt począwszy od gazowych przez ceramiczne po indukcyjne? 


Profilaktyka 


Podstawową zasadą ułatwiającą utrzymanie jakiejkolwiek płyty grzewczej jest niedopuszczenie, do wykipienia płynów. Nie jest to wcale tak trudne jak się może wydawać, wystarczy odrobina chęci, konsekwencji i zdrowego rozsądku. Potrawy gotujmy więc na małym ogniu (w przypadku płyt gazowych) lub na polu grzewczym o niedużej mocy, którego średnica będzie dostosowana do wielkości garnka (w przypadku płyt elektrycznych i indukcyjnych). Większość dań lepiej smakuje jeśli jest gotowana dłużej a powoli. W ten sposób nie tylko możemy zminimalizować ryzyko wykipienia, ale i możemy mieć nadzieję, że potrawa nie przypali się podczas gotowania. 


Jeśli jednak cokolwiek zabrudzi nam urządzenie, warto przestrzegać kilku ważnych zasad, by szybko i bez zarysowań wyczyścić powierzchnie płyty. Oto kilka cennych rad: 

Płyta gazowa 

 Utrzymanie jej w czystości może być dość kłopotliwe, szczególnie ze względu na dużą ilość zakamarków w okolicach palników. Dodatkowo pryskające dania, sosy, zupy opadają na rozgrzana powierzchnię, co sprzyja mocniejszemu przywieraniu a nawet przypalaniu. Podczas gotowania nagrzewa się bowiem cała powierzchnia kuchenki, co znacznie utrudnia jej późniejsze czyszczenie. Zacznij od zdjęcia rusztu i pokryw palników gazowych. Jeśli nakładki na palniki lub ruszt wymagają czyszczenia można je umyć pod bieżącą wodą. Do mycia można wykorzystać płyn do naczyń, mleczko lub płyn wykorzystywany wcześniej do wyczyszczenia płyty. Każdy z elementów należy dokładnie wytrzeć a następnie ułożyć na miejscu. 

Uwaga! W trakcie mycia płyty ostrożnie obchodź się z wodą, ponieważ może ona zalać dysze palników uszkadzając urządzenie. 

Kiedy zdarzy się, że coś wykipi natychmiast trzeba to zasypać solą, która zapobiegnie przypaleniu rozlanej treści. Po zakończeniu gotowania i ostudzeniu płyty wszelkie resztki, należy dokładnie usunąć za pomocą szmatki z delikatnym kuchennym detergentem lub specjalnym środkiem do czyszczenia kuchenek. Pamiętajmy, aby nie zostawiać też na powierzchni płyty gazowej czystej wody, szczególnie jeśli jej powierzchnia wykonana jest ze stali nierdzewnej, ponieważ mogą powstać na niej nieestetyczne plamy. 


Płyta ceramiczna 

W tym przypadku gładką powierzchnie płyty sprawia, że dość łatwo utrzymać ją w czystości. Wymaga jednak codziennej pielęgnacji – przecierania delikatną, zwilżoną ściereczką - zapewni jej to nieskazitelny wygląd przez długi czas. Jeśli już coś nam wykipi podczas gotowania, postarajmy się jak najszybciej zareagować. Uważając, by się przypadkowo nie poparzyć, starajmy się zebrać zabrudzenie z powierzchni płyty za pomocą wilgotnej ściereczki.  Jeśli jednak nie zdążymy odpowiednio szybko zareagować i dojdzie do przypalenia resztek, po ostudzeniu płyty musimy je usunąć za pomocą specjalnego skrobaka i delikatnie umyć powierzchnię. Warto pamiętać, by nie używać detergentów, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię, najlepiej stosować środki specjalnie do tego przeznaczone, które nie tylko ułatwiają czyszczenie płyty, ale i sprawiają, że zanieczyszczenia trudniej będą do niej przywierać. 

Płyta indukcyjna 

To najłatwiejsza do utrzymania w czystości płyta. Podobnie jak ceramiczna ma gładką powierzchnię, bez zbędnych zakamarków, w których mogą zalegać zabrudzenia. Co więcej, jej powierzchnia nawet podczas pracy pozostaje chłodna (ogrzewa się tylko od gorącego garnka), dlatego nawet jeśli coś na nią wykipi, raczej się nie przypali. Niemniej jednak dobrze jest szybko zdjąć garnek i zetrzeć zachlapania. Płytę indukcyjną, podobnie jak ceramiczną, dobrze jest regularnie przecierać, bez względu na to czy czymś się ubrudziła czy nie. Nawet jeśli tego nie widzimy, na jej powierzchni mogą pozostać ślady użytkowania czy pary wodnej powstałej podczas gotowania. Nieczyszczone mogą zamienić się w zabrudzenia, które w przyszłości mogą utrudnić odpowiednio efektywne funkcjonowanie płyty. Aby na długo zachować piękny, lśniący wygląd płyty regularnie używajmy specjalnych, nierysujących środków czyszczących, które doskonale pielęgnują i konserwują jej powierzchnię.


Do jej czyszczenia potrzebujemy akcesoriów używanych na co dzień do czyszczenia kuchenki, a mianowicie: gąbka, miękka szmatka, ręcznik papierowy, płyn do zmywania naczyń, ocet i specjalna skrobaczka


Po pierwsze, upewnijmy się, że płyta całkowicie ostygła zanim zaczniemy czyścić jej powierzchnię. Użyjmy gąbki lub ścierki nasączonej wodą z mydłem aby dokładnie wytrzeć powierzchnię płyty. Jeśli to potrzebne, należy powtórzyć całą czynność. Następnie powinniśmy opłukać ją wodą i użyć papierowego ręcznika lub miękkiej szmatki do wypolerowania płyty. Codzienne czyszczenie gwarantuje, że płyta cały czas wygląda nieskazitelnie. 


W celu pozbycia się warstwy brudu i tłuszczu, należy użyć płynu do zmywania naczyń i gąbki, aby wytrzeć płytę. Kolejno należy dokładnie wypłukać płytę z mydlin za pomocą czystej, wilgotnej szmatki i wytrzeć powierzchnię ręcznikiem papierowym. Smugi pozostałe po czyszczeniu można usunąć za pomocą mocnego octu. Można oczywiście także kupić specjalne czyściwo do usuwania tłuszczu z kuchenki. 


W przypadku przypalonych resztek jedzenia, zasada jest jedna. Należy je natychmiast usunąć. Resztki zawierające cukier muszą być natychmiast usunięte. W pierwszej kolejności należy wyłączyć kuchenkę i zdjąć z niej rozgrzane naczynia. Nie powinno się używać ścierającej gąbki ani wełny stalowej, ponieważ mogą one zarysować powierzchnię płyty. Następnie  założyć rękawice kuchenną i użyć skrobaka do płyt indukcyjnych, drapiąc pod kątem 45 stopni. Następnie należy delikatnie zeskrobać jedzenie. Jakiekolwiek pozostałości należy wyczyścić, jak tylko płyta całkowicie wystygnie. Nie korzystajmy z płyty dopóki wszystkie przypalone resztki nie zostaną z niej usunięte.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl