Jak dbać o pralkę, by służyła długie lata?
Radek - Ekspert AGD
28 września 2020

Automat automatem, ale jak o niego nie zadbasz, to pozostanie ci tylko pranie ręczne w misce lub wannie. Mogłoby się wydawać, że skoro pralka służy do „czyszczenia” to nie powinna się brudzić. Nic bardziej mylnego. Czyste pranie wyciągniesz z bębna pod warunkiem, że regularnie dbasz o sprawność i czystość samego urządzenia. Co zatem robić? O czym pamiętać? Przeszukanie

Zacznij od zabawy w policjanta i przed każdym praniem odzieży sprawdzaj zawartość kieszeń. Monety, klucze, śrubki i inne niepożądane w bębnie przedmioty, przemycone w ubraniach do prania, mogą doprowadzić do uszkodzenia pralki. Jeśli chcesz włożyć do bębna odzież z cekinami, guzikami i innymi dodatkami, które mogą oderwać się w trakcie prania, postaraj się użyć woreczka do prania.


Nie przepełniaj bębna


Kontroluj też wagę wsadu, nie przesadzając z ilością prania. Producenci, nie bez przyczyny podają dopuszczalną wagę prania.


Proste rury bez zagięć


Kontrola ułożenia rury odpływowej od pralki ma jedynie rację bytu jeśli faktycznie mamy dostęp do węża odpływowego. Powinien być on ułożony tak, by woda mogła odpłynąć z niego grawitacyjnie. Resztki wody i detergentu mogą gromadzić się w rurach i być powodem brzydkiego zapachu lub prowadzić do uszkodzenia rur.


Wycieranie fartucha


Suchy fartuch, czyli duża gumowa uszczelka tuż za drzwiczkami, jest również gwarancją uniknięcia brzydkiego zapachu i awarii. Dlatego też, po każdym praniu, warto przetrzeć go do sucha, zwracając szczególną uwagę na jego dolną część, gdzie zawsze gromadzi się tłusty osad.


Otwarte drzwi w celu eliminacji wilgoci


Daj też swojej pralce możliwość całkowitego wyschnięcia. W tym celu pozostaw, po skończonym praniu, uchylone drzwiczki. Po jakimś dłuższym czasie możesz je oczywiście zamknąć.


Czyszczenie pojemnika na detergenty


Pojemnik lub szuflada na detergenty to miejsce szczególnej uwagi. Brudzą się lub zatykają najczęściej. Niektóre z nich można wyjąć i dokładnie umyć z resztek proszku i płynu. Jeśli natomiast pojemnik nie daje się wyciągnąć bez rozkręcania pralki, postaraj się użyć małej szczoteczki, patyczków do uszu itp.


Czyszczenie filtra


Sprawdź filtr, do którego dostęp w większości modeli jest bardzo prosty. Najczęściej znajdziesz w nich włosy, wsuwki do włosów, resztki chusteczek higienicznych i paragonów, drobne z kieszeni i inne przypadkowe rzecz.  Jeśli filtry się zablokują, pralka nie jest w stanie dobrze płukać. Chociaż raz na dwa tygodnie sprawdzaj czy nic w nich nie ma.


Regularne odkamienianie


To już regularna czynność każdego urządzenia, przez które przelewa się woda. Kamień potrafi osadzać się wszędzie. Może więc uszkodzić nie tylko bęben i grzałkę, lecz także wąż odpływowy. Najłatwiej walczyć z kamieniem stosując gotowe środki do odkamieniania lub czyszczenia pralek i suszarek, które można kupić w sklepach, ale warto rozważyć domowe sposoby.


Dbanie o zmiękczanie wody (filtr / kapsułki)


Jeśli test twojej wody w rurach wykazuje że jest ona bardzo twarda, poza regularnym odkamienianiem, można rozważyć także zastosowanie filtrów zmiękczających wodę do dojściu do pralki. W sklepach kupisz też tabletki, które można dodać bezpośrednio z proszkiem do prania, by zmiękczyć wodę.


Daj jej odpocząć


Pamiętaj też o tym, że pranie jedno po drugim nie służy pralce. Raz na jakiś czas oczywiście maszyna jakoś sobie poradzi, ale jeśli twoja pralka jest włączana bardzo często pozwól jej na odpoczynek między kolejnymi cyklami prania. Wyschnie, ostygnie i odwdzięczy się długimi latami pracy

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl