Jak dbać o lodówkę by służyła latami
Radek - Ekspert AGD
21 grudnia 2017

Lodówka XXI wieku to już nie szafa do przechowywania żywności, to wielofunkcyjna maszyna z mnóstwem praktycznych i designerskich rozwiązań. Jednak jak nowoczesna by ona nie była, jedno łączy wszystkie te urządzenia… trzeba o nie dbać, by służyły nam w pełni swoich możliwości!


Dlatego chciałbym zwrócić uwagę na kilka spraw związanych z eksploatacją. Podsunę też kilka wskazówek, dzięki którym uchronisz swój sprzęt przed awarią i zapewnicie lepsze warunki do przechowywania żywności. 


Regularne czyszczenie 


Nie odkryję Ameryki pierwszą poradą, ale nie wypada jej pominąć. Lodówkę trzeba regularnie sprzątać! Zależy nam przecież na bezpiecznych, higienicznych warunkach do przechowywania żywności. Sprawa jest prosta: wyjmujemy na zewnątrz jej zawartość, zarówno produkty jak i półki i pojemniki… i czyścimy. Do akcesoriów ruchomych, myślę tu o szufladach, półkach i balkonikach, możemy zastosować wodę z płynem do mycia naczyń. Proste i mega skuteczne… Wnętrze lodówki można umyć roztworem ciepłej wody z octem lub specjalnym płynem do czyszczenia lodówek. W przypadku powierzchni pokrytych lodem, by nie czekać do jego samoistnego roztopienia (oczywiście po wyłączeniu urządzenia z prądu) możemy zastosować specjalny płyn do odmrażania lodówek. Po umyciu należy osuszyć wszystkie powierzchnie, ściereczką lub papierowym ręcznikiem. W naszym sklepie znajdziesz duży wybór gąbek i ściereczek, które ułatwia pracę. Możesz także zastosować środek do dezynfekcji lodówki. 


Co z lodem? 


Wrócę na chwilę do kwestii rozmrażania. To wprawdzie temat, który powoli przemija, bowiem większość dzisiejszych lodówek wyposażonych jest w system No Frost. Jeśli jednak twoja chłodziarka nie ma tej funkcji, pamiętaj, że już kilkumilimetrowa warstwa lodu może zwiększyć zużycie energii nawet o 10%. Dlatego też powinno się odmrażać starsze lodówki przynajmniej raz w miesiącu. Rozmrażanie przyspieszy z pewnością specjalny preparat do odmrażania lodówki. Natomiast sposobem na zbierającą się wodę w trakcie rozmrażania są specjalne maty pochłaniające wodę. Jeśli warstwa lodu lub szronu jest miejscami grubsza, możesz także możesz w sposób mechaniczny usunąć jej część specjalnym skrobakiem. Prewencyjnie można także użyć maty zapobiegającej szronieniu. absolutnie nie polecam do usuwania szronu ostrych narzędzi, najczęściej prowadzi to do uszkodzenia poszycia wewnętrznego którego nie da się naprawić. 


Jak zimno? 


Średnia temperatura w lodówce to ok +5 stopni C, w zamrażarce -18. Jeśli w twojej lodówce moc chłodzenia ustawiana jest ręcznie pamiętaj, że latem chłodzenie powinno być mocniejsze niż zimą. Jeśli lodówka nie pokazuje temperatury, kup mały termometr i wyreguluj w niej odpowiednią temperaturę, zaoszczędzisz pieniądze na prądzie jak również żywności, która dłużej będzie świeża. 


Szczelność drzwi 


One też dbają o utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce. Stare, odkształcone uszczelki to jak dziurawy basen. Co zrobić, by dowiedzieć się w jakim są stanie? Wystarczy kartka papieru, którą zatrzaskujemy między drzwiami a krawędzią lodówki. Jeśli można poruszać kartką, to znak że najwyższa już pora na wymianę uszczelek


Odprowadzanie wilgoci 


W tylnej części lodówki znajduje się otwór odpływowy, który służy do odprowadzania skraplającej się wilgoci. To miejsce powinno być zawsze czyste i drożne. Zatkany czarnym nalotem otwór jest często przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Idealny sposób na niewidoczny wewnątrz osad to przetykacz specjalnie do tego przeznaczony. 


Regularna wymiana filtra 


Jeśli posiadasz lodówkę z dystrybutorem wody, musisz też mieć w niej filtr wody. Ten jednak nie jest wieczny i trzeba go wymieniać. Większość lodówek z takim rozwiązaniem sama sygnalizuje moment po jakim należy dokonać wymiany. W jednych modelach zapala się kontrolka w innych na wyświetlaczu pojawia się komunikat. Warto więc mieć zawsze przynajmniej jeden zapasowy filtr w domu. Większość nowych lodówek posiada też filtr powietrza. Żeby zawsze spełniał swoja rolę, również należy pamiętać o jego regularnej wymianie. 


Bezpieczne akcesoria 


Poza utrzymaniem czystości pamiętaj też o bezpieczeństwie w trakcie użytkowania. Plastikowe lub szklane elementy w lodówce też się zużywają. Czasami możesz nawet nie zauważyć pękniętej lub zarysowanej szklanej półki. Również plastikowe szuflady często pękają a uszczerbione  krawędzie mogą doprowadzić do skaleczenia. Dlatego też zwracaj uwagę na stan techniczny wszystkich ruchomych elementów wewnątrz lodówki. Producenci dbają o to, by każdą część ich produktu można było kupić i wymienić. W razie awarii oświetlenia, nie martw się, że będzie trzeba wezwać serwisanta. Żarówki bez problemu kupisz i wymienisz sam.  


Pochłaniacz zapachów 


Świetnym rozwiązaniem na pozbycie się różnorodnych aromatów żywności jest pochłaniacz zapachów. Nawet jeśli lodówka jest czysta i pachnąca, ser pleśniowy lub wędzona ryba potrafią odrzucić od lodówki po jej otwarciu. Dlatego jeśli nie możesz wszystkich „niemile” pachnących produktów przechowywać w pojemnikach próżniowych, pamiętaj o pochłaniaczach zapachów. Na rynku są elektryczne i zwykłe w bardzo rozsądnych cenach. Dobrym rozwiązaniem dodatkowym będzie też pochłaniacz wilgoci


Niby jest tych porad sporo, jednak wystarczy na bieżąco dbać o czystość lodówki oraz raz na jakiś czas sprawdzać stan niektórych akcesoriów, a nie będzie to żadnym dodatkowym obciążeniem. Korzyści jednak zauważymy w jakości przechowywanych produktów i w portfelu.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl