Jak dbać o kapsułkowy ekspres do kawy?

Kapsułkowe ekspresy kuszą atrakcyjnymi cenami, prostotą obsługi, a także łatwością w utrzymaniu ich w czystości. Nie oznacza to jednak, że można zlekceważyć całkowicie konieczność regularnego czyszczenia. Nie istnieje jeszcze taki ekspres, który by tego nie wymagał. A w dodatku bogactwo oferowanych smaków oraz możliwości kombinacyjnych sprawia, że higiena jest tym bardziej wskazana, by smaki nie zaczęły się przenikać.


Zacznijmy jednak od wody... 


Mineralna? A może zwykła „kranówa”? Podobno w wielu miastach woda z kranu nie ustępuje czystością wodzie butelkowanej… Niech sobie będzie jakakolwiek, byle przefiltrowana! Czystość wody nie oznacza bowiem braku kamienia. A kamień to ZŁO numer jeden dla wszystkich urządzeń mających kontakt z wodą. Woda mineralna zawiera ponadto wapń, który również osadza się w ekspresie. Dlatego dbałość o ekspres (każdy) zaczynamy od zaopatrzenia się w dzbanek z filtrem. Ekspres posiada własny filtr, owszem, ale korzystnie jest go oszczędzać i nalewać już przefiltrowaną wodę. 


Kamień i tak będzie! 


Bo cudów nie ma. Filtrowana (nawet podwójnie) woda zapewni nam wolniejsze osiadanie kamienia, ale nie wyeliminuje go do końca. Automatyczny ekspres nowej generacji sam informuje o konieczności zastosowania odkamieniacza. Gdy takiej funkcji nie ma, powinno się przyjąć normę nie rzadziej niż co 300 zaparzeń kawy. W jaki sposób go użyć, to już zależy od modelu. Nowsze ekspresy posiadają specjalny program odkamieniania. W przeciwnym razie należy postępować zgodnie z instrukcją dla danego modelu. 


Samo czyszczenie to w zasadzie „pikuś”...


Ekspresy kapsułkowe można skutecznie i wygodnie czyścić również kapsułkami. Oczywiście chodzi o kapsułki czyszczące. Najlepiej jest je stosować przynajmniej raz w miesiącu lub po każdych 30 filiżankach kawy. Nastawienie programu i wrzucenie kapsułki nie jest wielką filozofią, a dzięki temu unikniemy nawarstwiania brudu, a także pozostałości innych smaków, gdy często zmieniamy kawowe menu. 


...Gdy pamiętamy o codziennych i okresowych obowiązkach! 


Po każdym zaparzeniu kawy należy od razu usunąć kapsułkę i umyć wnętrze kieszonki ekspresu. Nie należy też przetrzymywać w nim wody, gdy jest rzadko używany, dzięki temu jeszcze bardziej ograniczymy osiadanie kamienia. W zależności od intensywności użytkowania należy też raz na kilka lub kilkanaście miesięcy zrobić gruntowny przegląd ekspresu i gruntowne czyszczenie, wykorzystując do tego celu profesjonalne środki czystości


A na deser… 


Pyszna kawa oczywiście! I to absolutnie dowolna – ekspresy kapsułkowe wcale nie ograniczają nas do tych smaków i gatunków, które aktualnie są dostępne dla naszego modelu. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w kapsułki wielorazowego użytku i serwować sobie (oraz gościom) taką kawę, na jaką tylko przyjdzie nam fantazja.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl