Idealny okap do kuchni!

No, powiedzmy, że zbliżony do ideału… Istnieje taki? Przede wszystkim: różne kuchnie mają różne potrzeby, więc to, co będzie idealne w jednej kuchni, niekoniecznie musi sprawdzić się w drugiej. Pomińmy tutaj kwestie wizualne, bo choć są ważne, to są sprawą dość indywidualną. Skupmy się natomiast na zagadnieniach praktycznych. Jakie cechy powinien posiadać dobry okap?


O wyższości wyciągu nad pochłaniaczem... 


...Napisano już w zasadzie wszystko. Ale dla porządku wspomnijmy, tak w telegraficznym skrócie: okap w trybie wyciągu jest EFEKTYWNIEJSZY. Czyli? Przy zużyciu takiej samej energii, co pochłaniacz, jest wydajniejszy, a więc skuteczniej usuwa zapachy oraz wszystko, co tylko wisi w powietrzu, bo zasysa to i odprowadza na zewnątrz, nie bawiąc się w ceregiele. Przefiltrowane powietrze nie wraca do kuchni. Usuwa zarówno parę wodną, jak i alergeny. Jest także cichszy i tańszy w eksploatacji. 


Czy istnieje wyższość pochłaniacza nad wyciągiem? 


Wszystko jest względne. I z różnych względów możemy nie chcieć lub nie móc podłączyć okapu do przewodu kominowego. Wówczas pozostaje okap w trybie pochłaniacza. Jeżeli kuchnia nie jest używana zbyt intensywnie, to odpowiedni filtr powinien rozprawić się z niepożądanymi zapachami. Niektórzy cenią sobie także odzysk ciepła z przefiltrowanego powietrza. Większość modeli na rynku może pracować zarówno w trybie wyciągu, jak też tylko w trybie pochłaniacza. Więc jeśli nie podłączymy go do komina od razu, to możemy zrobić to za jakiś czas. 


Rodzaje filtrów 


Filtry metalowe montowane są standardowo w okapach działających w trybie wyciągu. Prawidłowo użytkowane – mogą być ostatnią rzeczą, która się zepsuje w okapie! Należy je myć (można w zmywarce) przeciętnie raz w miesiącu lub w zależności od intensywności użytkowania. 

Filtry węglowe są standardem, gdy okap pracuje tylko w trybie pochłaniacza. Muszą być bezwzględnie co kilka miesięcy wymieniane (czas pracy filtra określa producent – istnieją filtry węglowe LONG LIFE, nawet z kilkuletnią żywotnością). Filtry węglowe wymagają przesuszania po każdym gotowaniu, więc pochłaniacz powinien pracować przez kilkadziesiąt minut po zakończeniu pitraszenia, co rzutuje oczywiście na pobór mocy.

Filtry tłuszczowe – fizelinowe, włókninowe, papierowe – spełniają tę samą rolę, co filtry metalowe, ale oczywiście wymagają cyklicznej wymiany. 


Jaki jest więc idealny okap w kuchni?


Przede wszystkim: CZYSTY. Aby zapewnić mu efektywną pracę oraz żywotność, należy o niego dbać. To rzecz niepodważalna. Skuteczne środki czystości do okapów to markowe preparaty do czyszczenia stali i inoxu oraz do usuwania tłuszczu. I dobra wiadomość na koniec: niemal wszystkie części do okapów są do zastąpienia. Wystarczy skontaktować się z dobrze zaopatrzonym sklepem AGD.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl