Ekspres na kapsułki - dla kogo?

Ile za? ile przeciw? argumentów znajdziemy rozważając zakup ekspresu do kawy na kapsułki oraz dla kogo takie modele są najlepszym rozwiązaniem? Właśnie dla takich pytań powstał ten artykuł. Bo skoro modeli kawowych ekspresów kapsułkowych jest na rynku kilka, to te i inne pytania pojawiają się najczęściej przy podjęciu decyzji o zakupie. Pomińmy zatem modele przelewowe, ciśnieniowe, kolbowe i ekspresy automatyczne, skupiając się wyłącznie na kapsułkowych. Testowałem


Od zalet najlepiej zacząć, bo nie dość że jest ich sporo, to również są wartościowe przy podjęciu decyzji. Osobiście przerobiłem w domu i pracy trzy firmy produkujące kapsułki na łącznie pięciu modelach ekspresów kapsułkowych. I nie oznacza to wcale, że tak często trzeba było je zmieniać. Po prostu uwielbiam eksperymentować z kawą poszukując najlepszych smaków, jednocześnie szukając ekspresów łatwych, szybkich i wygodnych w obsłudze. Nie podważam też tezy, że najwyższa jakość zaparzonej kawy znajduje się w innym segmencie urządzeń do parzenia. Jednak dzisiejsze ekspresy kapsułkowe oraz same kapsułki pozwalają delektować się naparem na bardzo wysokim poziomie. Same urządzenia wyglądają imponująco, a ich obsługa jest prosta zarówno podczas przygotowywania naparu jak i w trakcie czyszczenia. Ekspresy kapsułkowe posiadają wbudowane lub dedykowane automatyczne spieniacze mleka lub dysze do spieniania. Niektóre z modeli można obsługiwać też zdalnie.


Zalety


Oszczędność czasu jest zdecydowanie największym plusem. Wystarczy włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce i nacisnąć przycisk. To trochę podobnie jak w przypadku modeli automatycznym jednak tu więcej czasu zajmie nam opróżnienie pojemnika na fusy.

Świeżość kawy dzięki szczelnemu opakowaniu – kawa w torebce, pudełku po jakimś czasie straci swój aromat.

Duża różnorodność intensywności i smaków kawy – a ponadto kapsułki mimo że różnią się kształtem u różnych producentów, dostępne są również od innych firm niż producenta danego ekspresu.

Rozsądna cena i bogata oferta modeli – do koloru do wyboru, nowoczesne i stylizowane na retro, małe i duże z różnymi funkcjami oraz takie sterowane zdalnie za pomocą smartfonów.

Łatwość czyszczenia urządzenia – to był dla mnie jeden z ważniejszych argumentów przy wyborze ekspresu kapsułkowego, bo po zrobieniu kawy wolę delektować się jej smakiem, niż sprzątać rozsypane fusy.

Kapsułki wielorazowe - mimo, że bardziej pracochłonne staje się wtedy przygotowanie małej czarnej to specjalne kapsułki do napełniania pozwalają korzystać z własnej kawy. 


Wady


Różne kapsułki u poszczególnych producentów, czyli nie każda będzie pasowała do wszystkich modeli.

Wysoka cena kawy – to fakt ale za wygodę trzeba zapłacić. Ceny kapsułek kształtują się od ceny nieco przekraczającej złotówkę do ponad dwóch złoty za jedną sztukę.

Jakość kawy – z tego właśnie powodu zmieniałem przez lata firmy, szukając tej która najbardziej przypadnie mi do gustu.

Recykling – nie każda firma dba by tworzywo z którego wykonano kapsułki można było ponownie przetworzyć. 


Spośród firm oferujących kapsułki wraz z ekspresami ze swoim logo najczęściej spotkamy się z markami Tchibo, Dolce Gustu czy Nespresso

Podobne
Copyright 2023 © KlinikaAGD.pl