Dlaczego warto używać odkamieniaczy?

„Zimna woda zdrowia doda” to powiedzenie, które ma sens jedynie w hartowaniu naszego ciała. Niestety woda wypływająca z naszych kranów, często niesie ze sobą kamień. I choć go nie widać w strumieniu, który przelewa się przez wiele urządzeń agd w naszych domach, to po miesiącach i latach zużytkowania sprzętu, to właśnie kamień z wody wyrządza często liczne szkody, doprowadzając nawet to nieodwracalnych zniszczeń, pralki, ekspresu czy czajnika. Dlatego też tak ważne jest regularne odkamienianie sprzętu AGD, który w swym działaniu używa wodę. Każdy producent, jeśli tylko jego urządzenie wymaga co jakiś czas stosowania odkamieniacza, informuje o tym fakcie w instrukcji. 


Czym jest odkamieniacz 


Ogólnie rzecz ujmując to preparat, w płynie, proszku lub granulkach, który ma za zadanie zmienić strukturę kamienia, by ten rozbił się na mniejsze cząstki i odkleił się od ścianek urządzenia. Należy dodać, że kamień zawarty w wodzie powstaje w wysokiej temperaturze, która zmienia sole metali w twardy osad. Gołym okiem najłatwiej zaobserwować go w czajnikach elektrycznych. 


Uniwersalny czy do konkretnego urządzenia? 


Najlepiej po prostu czytać etykiety. Jeśli odkamieniacz jest „uniwersalny” to pewnie nadawał się będzie do czajnik. Do żelazka, dobrego ekspresu do kawym czy na przykład prali polecam zdecydowanie odkamieniacze dedykowane konkretnym urządzeniom. Ponadto warto też przeczytać instrukcje konserwacji samego urządzenia, które mamy zamiar odkamienić. Parametry czyli moc różnych odkamieniaczy może różnić się miedzy sobą i niekiedy, nie stosując zalecanego środka, możemy zniszczyć urządzenia AGD. 


Odkamieniacz do pralki 


Nie przypadkowo zaczynam od pralki. To urządzenie, które psuje się najczęściej właśnie z powodu osadzającego się kamienia i to nie tylko na grzałce. Kamień oraz osadzający się osad są również przyczyna szarzenia ubrań. Dlatego też pralkę należy odkamieniać regularnie wg zaleceń producenta preparatem w postaci proszku lub tabletek. Na rynku dostępne są też preparaty, które zmiękczają wodę w trakcie samego prania, czyli dodajemy je razem z innymi detergentami do prania. 


Odkamieniacz do żelazka 


Jeśli ktoś raz zabrudził prasowane rzeczy kamieniem wydostającym się wraz z parą z otworów w stopie żelazka, będzie pamiętał o regularnym odkamienianiu urządzenia do końca życia. Bardzo wysoka temperatura, która zamienia wodę w parę najszybciej sprzyja też powstawaniu kamienia. Nie zawsze pomagają także wbudowane systemy odkamieniajace w żelazkach nowszej generacji. Odkamienianie żelazek i stacji parowych powinno odbywać się w stu procentach zgodnie z zaleceniami producenta. Taki proces może polegać wyłącznie na wciskaniu w odpowiedni sposób przycisku na żelazku lub płukanie urządzenia roztworem z odkamieniaczem. Najczęściej kamień zostaje usunięty wraz ze strumieniem pary wypychanej przez otwory w stopie.


Odkamieniacz do ekspresu do kawy 


W tym przypadku odkamienianie ma nie tylko na celu ochronę urządzenia ale także wpływa na smak kawy. Producenci albo zalecają odkamienianie co kilka tygodni, albo po wykonaniu określonej ilości zaparzeń kawy. W nowszych modelach urządzenia samo informuje o konieczności włączenia procesu odkamieniania. Odkamieniacz do ekspresu występuje najczęściej w postaci płynu lub tabletek. Gdzie go wlać, lub jak zastosować tabletkę o tym dowiemy się czytając instrukcję użytkowania ekspresu. W przypadku ekspresu nie powinno się stosować środków do czajników, które często pełnią rolę zamienników.  


Co jeszcze warto odkamieniać? 


Zmywarka do naczyń, nowoczesne piekarniki parowe lub inne urządzenia AGD to również sprzęty wymagające odkamieniania. Jednak poza małym AGD odkamieniacz ma swoje zastosowanie w kilku miejscach w naszych domach. Osad w postaci kamienia zbiera się na sitkach kranów, w otworach słuchawki prysznicowej, w niewidocznych zakamarkach toalety, na kafelkach i szybach kabin prysznicowych, czyli wszędzie tam gdzie przepływa dużą ilość wody, którą nie zawsze jesteśmy w stanie od razu wytrzeć do sucha.


A jeśli nie ma odkamieniacza? 


Można go zastąpić niekiedy innymi środkami odkamieniając sprzęt „domowymi sposobami” W przypadku kamiennych zlewozmywaków lub czajników elektrycznych można zastosować kwasek cytrynowy lub cytrynę. Zazwyczaj wystarczy do połowy szklanki wody wlać jedną łyżkę kwasku, by przygotować odkamieniajacy preparat. Umywalki, wanny lub szyby doczyścimy z kamienia wykonując roztwór wody z octem. Wystarczy niewielka ilość dodana do wody i naturalny produkt do walki z osadem gotowy.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl