Dlaczego teraz i jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza

O smogu w powietrzu wciąż głośno, za to cisza w temacie jego zwalczania. Pewnie dlatego, że to nie takie proste, a zwłaszcza nie takie szybkie. Wprawdzie sezon na największe zanieczyszczenie powietrza powoli dobiega końca, jednak nie warto spocząć na laurach w temacie troski o świeże, czyste powietrze w swoim otoczeniu. Niebawem skończy się sezon grzewczy i pojawi się więcej zieleni, która pomoże nam w oczyszczaniu powietrza i pewnie znów zapomnimy o szarych ciężkich chmurach nad naszymi miastami w porze zimowej. Dlatego też warto właśnie teraz zastanowić się nad zakupem oczyszczacza powietrza do domu, mieszkania lub pracy. Dlaczego właśnie teraz? A no dlatego, że kiedy kończy się na coś sezon zwykle ceny spadają. Latem kupimy tańsze narty, zima mniej wydamy na opony letnie itd. 


Przemyślany zakup oczyszczacza powietrza to skomplikowana sprawa. Szukając urządzenia do domu możemy wydać od kilku do nawet kilku tysięcy. Przeanalizować warto kilka parametrów, o których pokrótce opowiem. 


Przed zakupem zadaj sobie kilka pytań: 

  • Ile metrów ma moje mieszkanie? 
  • Z ilu pomieszczeń się składa? 
  • Czy mam w rodzinie alergika? 
  • Czy mieszkam w miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza? 


Filtry 


To jeden z najważniejszych elementów oczyszczacza, no bo przecież zależy nam na oczyszczeniu powietrza, a nie da się tego inaczej zrobić niż przepuszczając je przez filtr właśnie. Czym różnią się filtry stosowane miedzy innymi w oczyszczaczach powietrza? Oto krótka charakterystyka: 

filtry węglowy – usuwają lotne związki organiczne (m.in. benzopireny). Część z nich zatrzymuje również nieprzyjemne zapachy, 


filtry HEPA – to najpopularniejsze filtry i pewnie już o nich słyszałeś. Można je spotkać w różnych klasach E10, E11, E12 i H13 (im wyższa klasa tym lepsza). Filtry te wyłapują bakterie, wirusy czy też mikropyły PM 2.5. Charakteryzują się one zwiększoną przepuszczalnością powietrza, więc po prostu łatwiej się w nich oddycha. Zaleca się je do używania podczas aktywności fizycznej, 


filtry wodne – zanieczyszczenia filtrowane są przez wodę. Wymagana jest regularna jej wymiana w celu utrzymania skuteczności. Tego typu rozwiązanie jest stosowane np. w filtrach Venta. Niestety mają niską skuteczność w wychwytywaniu PM 2.5 i PM 10, których jest u nas bardzo dużo, 


filtry elektrostatyczny – dobrze radzą sobie z mikropyłami PM 2.5 i PM 10. Są tanie w eksploatacji, ponieważ można je myć pod wodą, 


filtr fotokatalityczny, lampa UV – skuteczne w zwalczaniu alergenów, bakterii i wirusów. Często są dodawane do filtrów mechanicznych jako uzupełnienie ich działania (Sharp Plasmacluster). 


Każdy filtr ma swoje wady i zalety, więc tylko od nas zależy jaki zestaw wybierzemy. Najczęściej producenci korzystają z filtrów HEPA połączonych z filtrami węglowymi. 


Wydajność 


Analizując wydajność urządzenia skonfrontuj je z wielkościom pomieszczeń w których ma pracować oczyszczacz. Określana jest ona najczęściej poprzez ilość metrów sześciennych powietrza jaką oczyszczacz jest w stanie przefiltrować przez godzinę (m3/h) lub liczbę metrów kwadratowych jaką oczyszczacz jest w stanie oczyścić (m2 pomieszczenia). Z tego też powodu zawsze dokładnie czytaj specyfikację urządzeń, aby dobrze dobrać urządzenie do pomieszczenia. 


Jeśli jednak wydajności oczyszczacza określona jest poprzez przepływ powietrza (m3/h) musisz obliczyć kubaturę pomieszczenia. 

Pamiętaj, że jeśli kupujesz oczyszczacz do mieszkania składającego się z kilku pomieszczeń i liczysz na oczyszczanie powietrza w całym mieszkaniu, niestety musisz kupić więcej niż jedno urządzenia. Jeden oczyszczacz nawet o dużej wydajności nie poradzi sobie ze skutecznie oczyszczeniem powietrza w kilku pomieszczeniach. Dlatego też musisz zastanowić się gdzie postawisz urządzenia. Najczęściej zaleca się stawianie ich w holach/korytarzach w centralnej części mieszkania. Wszystko zależy jednak od rozmieszczenia pomieszczeń. 

Pamiętaj, że lepiej kupić dwa mniejsze urządzenia niż jedno o większych parametrach. 


Głośność 


Wybierając oczyszczacz warto zerknąć na poziom hałasu jaki wytwarza pracujące urządzenie. Będzie ono pracowało w naszym pobliżu, a przecież nie chcesz by przeszkadzało w trakcie oglądania telewizora lub budziło domowników w nocy. 


Eksploatacja 


Poza wydatkiem związanym z zakupem samego urządzenia czekają cię jeszcze dwa wydatki cykliczne. Pierwszy to oczywiście opłata za energie elektryczną, a drugi to wymiana filtrów. Duża moc urządzenia będzie zarazem plusem jak i  minusem. Rozważ to wg potrzeb. Co do filtrów to zwykle nie trzeba wymieniać ich zbyt często ale mimo wszystko porównaj ceny i sprawdź dostępność na rynku. 


Funkcje 


To co lubię najbardziej przy wyborze jakiegokolwiek sprzętu, to super funkcje. I tu może okazać się, że spędzimy najwięcej czasu przed ostatecznym podjęciem decyzji. Bo któż z nas nie lubi bajerów. 

Które z nich warto mieć w swoim urządzeniu? Myślę, że przynajmniej te:

  • czujnik jakości powietrza / tryb automatyczny – sprawdza poziom zanieczyszczenia powietrza i dostosowuje prędkość wentylatora do potrzeb (mniej zanieczyszczeń = niższy bieg = mniej hałasu i pobranego prądu), 
  • tryb nocny – oczyszczacz po zgaszeniu światła/po zmroku zmniejsza prędkość do minimum i przygasza oświetlenie i redukuje hałas (w przypadku mojego Electroluxa jest to zaledwie 27 dB),
  • wskaźnik jakości powietrza – pokazuje jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze,
  • jonizacja powietrza – niweluje elektrosmog, który wytwarzają sprzęty elektroniczne generując jony dodatnie. 


Jeśli wciąż będziesz zastanawiać się czy aby na pewno kupić to a nie inne urządzenia, poszukaj opinii innych użytkowników na forach, w praktyce najczęściej wyłapać wszystkie plusy i minusy.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl