Bądź eko – filtruj kranówkę

Zależy ci na ochronie środowiska? na dbaniu o zasoby, z których korzystamy dzięki naszej planecie? Już dziś zmień swoje nawyki i zastanów się jak małymi krokami osiągnąć coś dla całej ludzkości. Latem w upalne dni pijesz więcej wody, którą kupujesz z pewnością w plastikowych butelkach. I tu właśnie możesz coś zmienić. To urządzenia lub akcesoria do filtrowania wody z kranu, dzięki którym oszczędzisz pieniądze i ograniczysz zużycie plastiku. 

O dzbankach filtrujących już pisaliśmy więc teraz czas na butelki. Jest coraz więcej powodów, dla których warto korzystać właśnie z butelek filtrujących wodę. Producenci oferują nam coraz więcej modeli, o różnych pojemnościach, w różnych kolorach z zastosowaniem różnorakich filtrów. Więc przeczytaj co masz do wyboru i dlaczego warto, a później po prostu zmień swoje przyzwyczajenia. 


Jak to działa? 


Dolna część butelki jest zbiornikiem wody a w górnej części zamontowany jest wymienny filtr. Pijąc lub przelewając wodę, filtr oczyszcza ją z drobnych zanieczyszczeń neutralizując dodatkowo jej smak. Pamiętaj, że woda z kranu musi spełniać odpowiednie standardy, wiec jest już oczyszczona biologicznie.


Rodzaj filtra 


Filtr węglowy z orzecha kokosowego - usuwa smak i zapach chloru z wody kranowej. Filtr ma ograniczony termin ważności i traci swoje właściwości po przefiltrowaniu konkretnej ilości wody. Większość butelek dostępnych na rynku posiada właśnie ten rodzaj filtra. 

Filtr węglowy z bambusa - tutaj wodę filtruje węgiel drzewny otrzymywany z bambusa. Poza tym, że pochłania on niepożądane smaki i zapachy, jest bogaty w składniki mineralne takie, jak magnez, potas czy wapń, które uwalniają się w trakcie filtrowania wody. Właśnie z tego względu butelki z filtrem z bambusa są dużo droższe niż te z orzecha kokosowego. Wystarczają również na dłużej. 


Jaka butelka? 


Plastikowe – są na pewno lekkie i poręczne. Zastosowany w nich plastik musi być jednak bezpieczny, czyli pozbawiony Bisfenolu (BPA).  To bardzo ważne, gdyż bisfenol zaburza działanie układu hormonalnego. Z tritanu - tworzywo, które charakteryzuje się doskonałą odpornością chemiczną, wysoką wytrzymałością cieplną, a dodatkowo, pod wpływem ciepła nie wydziela szkodliwego BPA, dlatego jest bardziej ekologiczny i bezpieczny niż zwykły plastik. Szklane - są bardziej ekologiczne od plastikowych, jednak cięższe i łatwiej je potłuc. Na rynku dostępne są butelki szklane borokrzemowe, które są w pełni bezpieczne i wolne od BPA. To dobre rozwiązanie jeśli chcecie być naprawdę "eko". 


Czym się kierować? 


Cóż, warto przeanalizować kilka punktów, by wybrać możliwie najlepszy produkt dopasowany do własnych potrzeb. Pojemność butelki – powinna być optymalna, za ciężka może przeszkadzać biegaczom, zbyt mała nie wystarczy na długie przejażdżki rowerowe, jeśli nie będziemy mieli po drodze dostępu do kranówki. 


Rodzaj butelki -Do pracy i do użytku w domu można wybrać kubek filtrujący, ale do noszenia przy sobie na co dzień lub na siłownię, najwygodniejsza będzie butelka z filtrem


Cena zakupu – zaczyna się już od ok 30zł, jednak w tym przypadku najlepiej jest ocenić stosunek ceny do jakości. Cena filtra – to dość ważne, by poznać wcześniej koszty eksploatacji butelki filtrującej. 


Atesty, certyfikaty – jeśli już chcemy być „eco” warto dowiedzieć się czy produkt ma atesty. Mycie - nie każdą butelka możemy włożyć do zmywarki, więc ten aspekt również może mieć dla nas znaczenia 


Podsumowując 

Wybierając konkretny rodzaj butelki filtrującej warto wybrać produkt z atestem, o solidnej budowie i łatwy w czyszczeniu. Dzięki temu faktycznie napiszemy się czystej wody a butelka posłuży nam nawet przez kilka lat.

Podobne
Copyright 2024 © KlinikaAGD.pl