Kosz na sztućce czy szuflada

Jedno z pytań pojawiających się przy zakupie zmywarki dotyczy wyboru urządzenia z koszem na sztućce lub szufladą. Jest to pewnie zagwozdka, dla wielu osób wybierających to urządzenie, dlatego postanowiliśmy pomóc i przeanalizować plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.


Ale po kolei

Zacznijmy do szuflady na sztućce, która - można powiedzieć - była jedną z nowości jeśli chodzi o wyposażenie zmywarek. Wielu producentów wprowadziło tę technologię do swoich zmywarek ale i wielu ją wyprowadza bo ma ona kilka mankamentów, które dostrzegają klienci.

Z założenia szuflada na sztućce miała za zadanie przejąć funkcję kosza a przez to zwiększyć pojemność kosza dolnego o kilka lub kilkanaście talerzy. Czy to robi? zdecydowanie tak ale czy do końca o to chodziło konsumentowi to chyba nie. Posiadania kosza na sztućce było bardziej uniwersalne i praktyczne – zawsze można go było nie wkładać i zbierać w nim sztućce do następnego mycia z szufladą nie jest też tak łatwo. Nie we wszystkich zmywarkach da się ją demontować. A jeśli już się da to nie jest ona poręczna i zajmuje dużo miejsca w porównaniu z koszem.


Gdzie jest ciaśniej?

Wprowadzenie do zmywaki dodatkowej szuflady spowodowało też, iż w koszu górnym nie mieście się już każda szklanka czy kieliszek na wino. Różnice odczuwają szczególnie osoby, które używały starego typu zmywarek z koszem – ta zmiana jest raczej uciążliwa bo naturalnym lokum szkła był kosz górny a tu trzeba zmienić przyzwyczajenia. Niektórzy producenci dostrzegli ten problem i dają możliwość regulacji kosza górnego – jednak i to zmniejsza ładowność kosza dolnego i kółko się zamyka – a zmywarki mają swoje ograniczenia, bo nadal wysokość i szerokość musi być standardowa.


Co lepiej domywa

Głównym motorem do zmiany kosza na szufladę na sztućce było mycie sztućców w koszu. Nie zawsze były one idealnie czyste a szuflada miał to zmienić gdyż tam każdy sztuciec jest kładziony osobno w specjalnie przygotowane mocowania. Jednak i w tym wypadku teoria to jedno a praktyka drugie. Szczególnie jak zmywarka z szufladą nie posiada dodatkowego spryskiwacza. Szuflada jest masywna a szczeliny bardzo małe przez to wodą ze spryskiwacza górnego nie zawsze ma odpowiednią moc aby dokładnie umyć sztućce. Oczywiście są lepsze i gorsze zmywarki, ale czy efekt jest aż tak diametralnie różny od kosza na sztućce – zdecydowanie nie.


Spacerek z koszem

Dodatkowym utrapienia dla co niektórych projektantów jest to, że zmywarka z szufladą na sztućce powinna być zamontowana jak najbliżej szuflad gdzie magazynuje się sztuce a zwykle nie jest to takie proste. Bez sensem jest chodzenie po całej kuchni i przenoszenie sztućców garściami ze zmywarki do szuflady. Kosz był i jest przy tym poręczniejszy.


Reasumując kosz na sztućce nadal jest praktyczniejszy i bardziej poręczny w codziennym zmywaniu. może nie myje sztućców idealnie – wszystko zależy ile ich jest – ale stara sprawdzona technologia jest po prostu lepsza i praktyczniejsza. I zdecydowanie rzadziej się psuje - a koszty naprawy są 2-3 razy niższe niż przy jakimkolwiek uszkodzeniu szuflady.


Podobne
Copyright 2023 © KlinikaAGD.pl